Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Některé turistické atrakce nejsou na správném místě. Navštívili jste už střed Evropy nebo celého světa?

Lidé
Lidé
Foto: Pixabay

Sydney - Svět je plný geograficky významných míst, hranic časových pásem a středů zemí či kontinentů s vytyčenými značkami či monumenty. Většinou však jde pouze o turistický tahák, který nemá se skutečností nic společného. Upozornil na to server News.com.au.

Pokrok v kartografii ukázal, že tyto geografické milníky nejsou tam, kde by měly být - a v některých případech jsou o mnoho kilometrů mimo.

Střed Evropy

Socha v parku Europos Parkas v litevském hlavním městě Vilniusu údajně vyznačuje přesný střed Evropy na základě výpočtu francouzských vědců ze začátku 90. let 20. století. Ovšem sami tito vědci později přiznali, že udělali velkou chybu a minuli cíl o zhruba 14 kilometrů. Ale nejsou sami - v průběhu let se i další místa rozhodla, že budou přesným středem Evropy. A tak se "středy Evropy" dají najít třeba v Bělorusku, Maďarsku, Estonsku, Polsku či na Slovensku.

Střed 50 států USA

Když se Havaj stala 50. americkým státem, byl určen nový střed země, a to v Belle Fourche v Jižní Dakotě. V roce 2008 tam město postavilo obrovský žulový kompas označený jako "geografický střed národa". Ten se stal oblíbeným místem k návštěvě a pořizování fotografií. Problém je v tom, že skutečný střed USA (včetně Aljašky a Havaje) je asi o 32 kilometrů dál na sever na soukromém pozemku.

Rovník

Po celá desetiletí se předpokládalo, že místo, kde se setkává jižní a severní polokoule, leží v indonéském městě Pontianak - kde bylo také vyznačeno. Indonéský Rovníkový památník postavený na přesné linii rovníku je impozantní stavba na vrcholku jedné z místních budov. Globální posuny ovšem lokaci rovníku změnily, což znamená, že umístění památníku už neodpovídá správnému místu. Podle údajů GPS z roku 2005 se linie rovníku posouvá na jih od tohoto místa.

Datová hranice

Pokud jste se připojili k dlouhé frontě lidí, kteří si chtějí pořídit fotografii na Greenwichské datové hranici v Londýnské královské observatoři, byli jste oklamáni. Skutečný nultý poledník leží asi o 100 metrů dál v parku. Původní poloha nultého poledníku byla stanovena v roce 1851 s pomocí přístrojů využívajících postavení hvězd. Když byla zavedena satelitní GPS navigace, objevily se pochybnosti o poloze nultého poledníku a moderní technologie zaostřily na přesnou polohu, která je o něco dál na východ. Pokud chcete fotografii - zamiřte raději tam.

Střed světa

Pokud jste byli v Ekvádoru, pak jste si nejspíš pořídili fotografii v San Antonio de Pichincha u mohutného památníku označeného jako Ciudad Mitad del Mundo (město Střed světa). U jeho paty je namalovaná linie vyznačující zeměpisnou šířku 0° 0’ 0”, která je oblíbeným místem pro turisty pózující s každou nohou na jiné polokouli. Ale jsou na špatném místě. Moderní technologie vyvrátily původní kalkulace zeměpisce Luise Tufiña z roku 1936 a prokázaly, že skutečný "střed světa" leží o 240 metrů severněji.

Témata:  cestování Evropa USA zajímavosti lidé

Související

Aktuálně se děje

8:19

Michal David schytal dvě rány do hlavy. Hitmaker řekl, co se stalo na Tenerife

Blíží se první dubnový víkend letošního roku, ale Michal David rozhodně nezapomene na ten poslední březnový. Nechtěně totiž schytal dvě rány na československém plese na Tenerife. Jak popsal dramatický incident sám hitmaker? 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Dovoz a vývoz zboží

Čína se pomstila Trumpovi. Zavedla vlastní cla a restrikce

Napětí mezi Spojenými státy a Čínou dosáhlo nové úrovně poté, co čínská vláda v pátek oznámila zavedení odvetných cel ve výši 34 % na veškerý dovoz zboží z USA. Cla vstoupí v platnost 10. dubna a představují reakci na krok amerického prezidenta Donalda Trumpa, který jen o dva dny dříve zavedl další 34% cla na veškerý čínský dovoz do USA.