Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Americký ministr obrany přiletěl do Iráku, jednat bude o roli USA po dobytí IS

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: marines.com **www.marines.com**

Bagdád - Americký ministr obrany Jim Mattis dnes přiletěl do Iráku. Cílem jeho návštěvy je projednat s představiteli vlády další kroky v boji proti Islámskému státa (IS).

Irák zahájil ofenzivu s cílem dobýt Tall Afar, jednu z posledních bašt IS v Iráku, v neděli. "Dny ISIS byly sečteny, zatím ale nejsme u konce a ještě nějakou chvíli nebudeme," řekl Mattis s tím, že po osvobození Tall Afaru se irácké síly plánují přesunout na západ k údolí řeky Eufrat.

Tall Afar leží asi 80 kilometrů západně od Mosulu, který irácká armáda osvobodila po devítiměsíčním boji v červenci. IS je v Iráku přítomen ještě v Havídži, která leží 300 kilometrů severně od Bagdádu v provincii Kirkúk, a také na některých místech západní provincie Anbár, zejména poblíž syrské hranice.

Nejmenovaní představitelé USA uvedli, že Mattis se svým iráckým protějškem Arfánem Hajálím a premiérem Hajdarem Abádím bude jednat o americké roli v Iráku po dobytí posledních bašt IS. Zejména se prý bude řešit role USA v stabilizujících operacích.

Ačkoliv IS byl poražen ve velkých městech jako je Mosul, panují podle zdrojů obavy, že pro irácké síly bude těžké tato území udržet.

Témata:  James Mattis Islámský stát Irák U.S. ARMY

Související

Aktuálně se děje

4:00

Letní počasí se vším všudy. O víkendu se ohřejeme, hrozí ale i další bouřky

Bouřlivé počasí se Česku nevyhne ani během prvního ryze červnového víkendu. Bouřky hrozí během soboty, která bude podle předpovědi teplejším z obou dní. Na Moravě může teplota vystoupat až na 26 °C. V neděli má být jen lehce přes dvacet. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Šestidenní válka

Komentář

Šest dní, během kterých mezinárodní společenství fatálně selhalo

Před 58 lety proběhla Šestidenní válka mezi Izraelem a koalicí arabských států. Přestože Izrael tehdy vybojoval drtivé vojenské vítězství a obsadil rozsáhlá území, konflikt nikdy nebyl skutečně vyřešen. Nedostatečné urovnání tehdejších sporů a neschopnost naplnit mezinárodní dohody přispěly k tomu, že i dnes čelíme opakovaným krizím, jako je současná válka v Pásmu Gazy. Konflikt tehdy zamrzl na papíře a stal se zdrojem dalších radikalizací a násilí, které Blízký východ destabilizují dodnes.