reklama

V souvislosti s chystaným britským odchodem z EU zaznívají obavy o práva zhruba 3,2 milionu unijních občanů žijících v Británii.

Dopisy obsahovaly výzvu, aby opustili zemi, nebo jinak riskují zadržení, informoval server BBC. Finská akademička Eva Johanna Holmbergová, která je provdána za britského občana, řekla, že "nemohla uvěřit svým očím", když jí bylo v dopise sděleno, že má měsíc na opuštění Británie.

Historička Holbergová, která pracuje na londýnské Univerzitě královny Marie, před obdržením dopisu žádala o certifikát kvalifikovaného pracovníka, který občanům z Evropského hospodářského prostoru zaručuje právo žít v Británii. Poznamenala, že "absurdní nesmysl" dál snížil možnost, že by mohla důvěřovat politikům v době brexitu.

Holmbergová věnovala několik následujících dnů kontaktování právníka, svého zaměstnavatele a samotného ministerstva vnitra. To se jí ve středu, šest dní po otevření dopisu, omluvilo.

Britské ministerstvo vnitra ujistilo, že práva unijních občanů v Británii "zůstávají nezměněna". Premiérka Theresa Mayová, která byla dříve ministryní vnitra, záležitost označila za "politováníhodný omyl".

reklama