Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Prezident Guatemaly Morales chce vyhostit šéfa protikorupční mise OSN

OSN
OSN
Foto: Pixabay

Guatemala - Okamžité vyhoštění kolumbijského právníka Ivána Velásqueze dnes nařídil guatemalský prezident Jimmy Morales. Právník je v Guatemale vede protikorupční misi OSN snaží vyšetřit financování Moralesovy volební kampaně. 

Velásquez v pátek spolu s guatemalským generálním prokurátorem ohlásili, že požádají o zrušení Moralesovy imunity, aby prezident mohl být vyšetřován kvůli porušení pravidel financování kampaně.

„Jako prezident republiky a v zájmu guatemalského lidu a posílení právního státu a jeho institucí prohlašuji Ivána Velásqueze Gómeze personou non grata (nežádoucí osobou). Nařizuji, aby okamžitě opustil Guatemalu," napsal na sociálních sítích prezident. Jeho rozhodnutí však zablokoval ústavní soud.

Generální tajemník OSN António Guterres se proti vyhoštění obratem ohradil. Stejně zareagoval Washington, odkud zaznělo varování ohledně budoucnosti americké pomoci guatemalské vládě.

Morales býval známým televizním bavičem, než předloni vystřídal v čele státu Ottu Péreze, k jehož pádu vedlo právě vyšetřování korupčního skandálu.

Témata:  Guatemala Jimmy Morales OSN (Organizace spojených národů) korupce

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.