Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Z Barmy do Bangladéše uprchlo minulý týden asi 18 tisíc muslimských Rohingů

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Rangún - Během minulého týdne uprchlo z Barmy do Bangladéše na 18 tisíc muslimských Rohingů a stovky z nich zůstávají v zemi nikoho mezi oběma jihoasijskými státy. Uvedla to dnes Mezinárodní organizace pro migraci (IOM).

Rohingové, kterým se podařilo dostat na území Bangladéše, podle IOM žijí v provizorních tábořištích nebo v obydlích místních obyvatel.

Barma neuznává Rohingy jako menšinu a tvrdí, že to jsou nelegální přistěhovalci ze sousedního Bangladéše, ačkoli žijí v zemi už po generace.

Zhruba milionu členů muslimské menšiny, která žije převážně v Arakanském státě, odmítá Barma udělit státní občanství a omezuje jejich svobody.

Aktuální napětí v regionu vyústilo v koordinované útoky muslimských povstalců na desítky policejních stanovišť v Arakanském státě.

Témata:  Barma Bangladéš uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

2. dubna 2025 23:29

2. dubna 2025 16:54

Co bude s Grónskem? Dánové dříve dali USA volnou ruku, nátlak ale trpět nebudou

Grónsko, největší ostrov světa, se ocitlo v centru neobvyklé globální pozornosti. Rétorika prezidenta Donalda Trumpa o jeho možném začlenění pod Spojené státy vzbudila obavy mezi spojenci. Ačkoli bezpečnostní argumenty nejsou v kontextu Arktidy bezdůvodné, posílení americké národní bezpečnosti by mělo vycházet ze spojenectví a důvěry, nikoliv z nátlaku. Grónsko může být klíčovým partnerem, ne cílem agrese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy