Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Přijde do roku 2018 další milion migrantů?

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Berlín – Německá vláda očekává, že do roku 2018 bude v zemi žít přibližně 390 000 Syřanů se schváleným statusem uprchlíka, kteří budou mít nárok na využívání pravidel o sjednocení rodiny. To znamená, že do Evropy budou moci legálně přijít statisíce dalších běženců. Informují o tom německá média.

V současné době se v Německu nachází asi 267.500 Syřanů se schváleným azylem, kteří jsou kandidáty pro režim sloučení rodiny, příští rok se ale jejich počet může zvýšit na asi 390 tisíc, uvádí německý Focus Online s odvoláním na data německých úřadů. 

Pokud by každá oprávněná osoba chtěla přivést jen tři další členy rodiny, počet migrantů přicházejících do Německa by mohl vzrůst o více než milión v průběhu jednoho roku, varují média.

Od ledna 2015 do června 2017 udělila německá vláda 230 tisíc víz umožňující sjednocení rodin, Syřané a Iráčané tvoří 103 tisíc z těchto schválených žádostí. Syrská vláda však uvedla, že očekává, že počet žádostí o sloučení rodiny v příštích měsících drasticky stoupne.

Oficiální číslo navíc zahrnuje pouze ty, kterým už byla žádost schválena, mnoho dalších žádostí se ale teprve zpracovává. V současné době jsou čekací lhůty až 16 měsíců, podotýká Focus Online.

V roce 2015 přijala německá vláda více než milion migrantů, z nichž mnozí pocházeli ze Sýrie a dalších zemí na Blízkém východě a v severní Africe. Krize dopadla také na rozpočet země, Německo vyzvalo místní orgány, aby k ubytování nově příchozích využily školní tělocvičny, které se dočasně změnily na azylové domy.

Migrační krize stála Německo řádově miliardy eur, tato částka byla pokryta například z rozpočtového přebytku země.

Témata:  uprchlíci Německo Sýrie

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 19:16

Zaměstnanci UNRWA tvrdí, že je izraelská armáda po zadržení mučila

Zaměstnanci Agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA), které zadrželi izraelské bezpečnostní složky, hovořili o špatném zacházení a mučení v době zadržení. Upozornil na to ve čtvrtek ředitel UNRWA Philippe Lazzarini, uvedl server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem startuje. 12 porotců rozhodne o jeho osudu

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.