Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Politici utíkají ze země, velitel armády je mrtev. Lesotho je v krizi

Puška AK-103 s granátometem | CC BY-SA 3.0
Puška AK-103 s granátometem | CC BY-SA 3.0
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Maseru - Velitel lesothské armády a dva důstojníci dnes zahynuli při střelbě v kasárnách, sdělil podle agentury AP ministr obrany. Z království zároveň uprchlo několik vysoce postavených politiků, uvedla jihoafrická televize SABC.

Šéf armády Khoantle Motsomotso přišel o život při přestřelce s dvěma důstojníky, kteří pak také zemřeli. Svědci tvrdí, že střet vypukl poté, co důstojníci pronikli do Motsomotsovy kanceláře v kasárnách v hlavním městě Maseru. Důstojníky zastřelili Motsomotsovy osobní strážci, uvedla s odvoláním na nepotvrzené zprávy místních médií agentura Reuters.

Lesotho je malé a chudé království obklopené územím Jihoafrické republiky. Armáda má v zemi značný vliv. Před dvěma lety zahynul rovněž násilnou smrtí tehdejší velitel armády. Od pokusu o puč v roce 2014 panuje v Lesothu politické napětí. Letos v červnu neznámý ozbrojenec zastřelil manželku nově zvoleného premiéra Toma Thabaneho.

Témata:  armáda krize Afrika zbraně

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.