Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Středoafrickou republiku zmítá násilí, opustil ji rekordní počet lidí

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: UNHCR

Bangui - Počet lidí, které od roku 2013 uprchli ze Středoafrické republiky do sousedních států, činí již 513.676. Dalších asi 600.000 osob bylo nuceno přesídlit v rámci země. Na kritickou situaci dnes upozornil Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Situace se zhoršuje od letošního května. Uprchlíci často čelí útokům ozbrojenců i v místech nových úkrytů. Lidé tam navíc nemají přístup k humanitární pomoci, bez které nejsou schopni přežít.

Násilí ve Středoafrické republice vypuklo, když muslimská povstalecká skupina Séléka dobyla v roce 2013 hlavní město Bangui a přinutila někdejšího prezidenta Françoise Bozizého uprchnout. V reakci na násilí páchané touto skupinou krátce nato vznikly křesťanské milice a boje eskalovaly.

Na přelomu let 2015 a 2016 se ve Středoafrické republice uskutečnily úspěšné prezidentské volby, přesto však boje pokračovaly. V posledních měsících se podle pozorovatelů etnické a náboženské násilí mezi znesvářenými povstaleckými skupinami zintenzivňovalo a šířilo do oblastí, které dříve konfliktem zasaženy nebyly.

V červnu vláda Středoafrické republiky s 13 znesvářenými povstaleckými skupinami v Římě podepsala dohodu o příměří, záhy však propukly další boje.

Témata:  Středoafrická republika uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.