reklama

Armáda uvedla, že útok proti bojovníkům IS v příhraniční oblasti bohaté na zemní plyn jí má otevřít cestu k městům u Eufratu, která má stále pod kontrolou IS, včetně Al-Káimu ležícího u syrských hranic.

Eufrat je centrem pozornosti i v Sýrii. Arabsko-kurdské milice (SDF), které ze vzduchu podporují Spojené státy, neumožní armádě syrského prezidenta Bašára Asada překročit na východní břeh řeky Eufrat a získat tak kontrolu nad další částí východosyrské provincie Dajr az-Zaur.

Syrská armáda, kterou podporuje Rusko a milice spřízněné s Íránem, se naopak k městu Dajr az-Zaur, které leží na západním břehu Eufratu, přibližovala ze Západu. Začátkem měsíce se syrské armádě a jejím spojencům nakonec podařilo prolomit téměř tři roky trvající obležení bojovníků Islámského státu na západě města.

Mezinárodní letecká koalice, která SDF podporuje, nicméně oznámila, že arabsko-kurdské síly nemají v plánu vstoupit do města Dajr az-Zaur. Abú Chaula, který je jedním z velitelů milice podporované USA, nicméně nevylučuje, že se to může v budoucnu stát. Obyvatelé Dajr az-Zauru totiž podle něj budou chtít osvobodit nejen od IS ale také od Asadova režimu.

reklama