Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Irácké síly zahájily ofenzivu s cílem vytlačit IS od hranic se Sýrií

Irák
Irák
Foto: Pixabay

Bagdád/Damašek - Irácká armáda zahájila ofenzivu s cílem vytlačit Islámský stát (IS) z oblasti u hranic se Sýrií jižně od řeky Eufrat.

Armáda uvedla, že útok proti bojovníkům IS v příhraniční oblasti bohaté na zemní plyn jí má otevřít cestu k městům u Eufratu, která má stále pod kontrolou IS, včetně Al-Káimu ležícího u syrských hranic.

Eufrat je centrem pozornosti i v Sýrii. Arabsko-kurdské milice (SDF), které ze vzduchu podporují Spojené státy, neumožní armádě syrského prezidenta Bašára Asada překročit na východní břeh řeky Eufrat a získat tak kontrolu nad další částí východosyrské provincie Dajr az-Zaur.

Syrská armáda, kterou podporuje Rusko a milice spřízněné s Íránem, se naopak k městu Dajr az-Zaur, které leží na západním břehu Eufratu, přibližovala ze Západu. Začátkem měsíce se syrské armádě a jejím spojencům nakonec podařilo prolomit téměř tři roky trvající obležení bojovníků Islámského státu na západě města.

Mezinárodní letecká koalice, která SDF podporuje, nicméně oznámila, že arabsko-kurdské síly nemají v plánu vstoupit do města Dajr az-Zaur. Abú Chaula, který je jedním z velitelů milice podporované USA, nicméně nevylučuje, že se to může v budoucnu stát. Obyvatelé Dajr az-Zauru totiž podle něj budou chtít osvobodit nejen od IS ale také od Asadova režimu.

Témata:  Irák Islámský stát Sýrie

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 15:10

21. dubna 2025 14:28

Velikonoční pondělí v ohrožení: VAROVÁNÍ před silnými bouřkami s možnou supercelou

Meteorologové varují: část Česka může na Velikonoční pondělí zasáhnout nebezpečné bouřkové pásmo. Podle aktuální výstrahy ČHMÚ nelze vyloučit vznik supercely – výjimečně silné bouře s rotujícím jádrem. Výraznější bouřková aktivita se očekává zejména na Vysočině a jihozápadě Moravy. Neděle přitom ještě přinese klidné a převážně slunečné počasí.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy

Papež František

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.