Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Šéfem Vojenského výboru NATO se stanebritský maršál Peach, nahradí generála Pavla

Summit NATO v Newportu, Velká Británie (4.-5. září 2014)
Summit NATO v Newportu, Velká Británie (4.-5. září 2014)
Foto: NATO

Brusel - Novým předsedou Vojenského výboru NATO byl zvolen maršál britského vojenského letectva Stuart Peach (61), ve funkci příští rok nahradí bývalého náčelníka generálního štábu Armády České republiky Petra Pavla.

"Jsem potěšen, že mohu přijmout tuto další výzvu v tak důležité době pro NATO, kdy se aliance musí modernizovat, aby čelila novým a stále se měnícím hrozbám," uvedl Peach.

K vojenskému letectvu (RAF) nastoupil Peach v roce 1977, od července 2016 působil jako náčelník britského generálního štábu. Velel například britské intervenci v Libyi v roce 2011, která napomohla svržení diktátora Muammara Kaddáfího.

"Vítám volbu maršála Peache. Nepochybuji o tom, že jeho široké zkušenosti náčelníka generálního štábu i člena vojenského výboru (NATO) mu umožní předsedat tomuto výboru s velkou kompetencí," uvedl Pavel.

Ten byl předsedou výboru zvolen v září 2014 jako první zástupce z východoevropských členských zemí aliance.

Témata:  NATO (Severoatlantická aliance) Petr Pavel Royal Air Force

Související

Aktuálně se děje

24. dubna 2025 16:35

24. dubna 2025 10:27

Daň z nemovitosti 2025: Blíží se platba, úřad začal rozesílat důležité informace

Blíží se lhůta pro úhradu daně z nemovitosti. Finanční správa v tuto chvíli začala s rozesíláním informací o výši daně, informoval úřad ve středu na webových stránkách. Poplatníci by měli částku znát nejpozději na konci května. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Demonstrace v Bratislavě (24.4.2025)

Slováci proti "ruskému" zákonu. Protesty po celé zemi míří na kontroverzní novelu

Ve čtvrtek večer se v několika slovenských městech i v zahraničí konají protestní shromáždění pod názvem Slovensko je Európa. Demonstrace se zaměřují zejména na odpor proti novele zákona o neziskových organizacích, kterou nedávno schválil slovenský parlament. Podle organizátorů tento zákon ohrožuje svobodu občanské společnosti a přibližuje Slovensko k autoritářskému modelu správy státu.