Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Šéfem Vojenského výboru NATO se stanebritský maršál Peach, nahradí generála Pavla

Summit NATO v Newportu, Velká Británie (4.-5. září 2014)
Summit NATO v Newportu, Velká Británie (4.-5. září 2014)
Foto: NATO

Brusel - Novým předsedou Vojenského výboru NATO byl zvolen maršál britského vojenského letectva Stuart Peach (61), ve funkci příští rok nahradí bývalého náčelníka generálního štábu Armády České republiky Petra Pavla.

"Jsem potěšen, že mohu přijmout tuto další výzvu v tak důležité době pro NATO, kdy se aliance musí modernizovat, aby čelila novým a stále se měnícím hrozbám," uvedl Peach.

K vojenskému letectvu (RAF) nastoupil Peach v roce 1977, od července 2016 působil jako náčelník britského generálního štábu. Velel například britské intervenci v Libyi v roce 2011, která napomohla svržení diktátora Muammara Kaddáfího.

"Vítám volbu maršála Peache. Nepochybuji o tom, že jeho široké zkušenosti náčelníka generálního štábu i člena vojenského výboru (NATO) mu umožní předsedat tomuto výboru s velkou kompetencí," uvedl Pavel.

Ten byl předsedou výboru zvolen v září 2014 jako první zástupce z východoevropských členských zemí aliance.

Témata:  NATO (Severoatlantická aliance) Petr Pavel Royal Air Force

Související

Aktuálně se děje

15. května 2025 13:29

Česko opět zkusí štěstí v Eurovizi. Do boje jde vítěz SuperStar

Pro Česko dnes začíná letošní ročník Eurovize, protože náš reprezentant nastoupí do čtvrtečního druhého semifinále. Aby se mohl pokusit vylepšit historicky nejlepší český výsledek, musí postoupit do víkendového finále. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Vladimír Putin

Komentář

Ne partner k jednání, ale překážka k odstranění. Jak Putin vnímá Zelenského a celou Ukrajinu?

Ve světle aktuálního odmítnutí Vladimira Putina zúčastnit se jednání se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským v Istanbulu je na místě znovu si připomenout, oč v této válce skutečně jde – a proč vůbec začala. Tento krok ze strany ruského prezidenta jen dále potvrzuje dlouhodobý postoj Kremlu. Nejde o hledání kompromisu, ale o vnucení vlastních podmínek prostřednictvím síly.