Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Po skandálu s českou firmou Liglass možná budou v Kyrgyzstánu padat hlavy

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: COMEFLEX CONSULTING

Biškek - Česká firma Liglass Trading měla podle dohody s kyrgyzskou vládou vystavět kaskádu vodních elektráren, ale nedodržela podmínky dohody. Ve středoasijské zemi jde nyní o kauzu číslo jedna. Zní slova o blamáži, prý by měly padat hlavy.

Firma Liglass Trading nepřevedla sumu 37 milionů dolarů (asi 807 milionů Kč) na vyplacení původního ruského investora, a tak premiér Sapar Isakov v pondělí ohlásil, že vláda smlouvu s Liglass Trading vypoví.

"Za stávající situace by měl parlament posoudit odpovědnost vicepremiéra (Dujšenbeka) Zilalijeva a nynějšího šéfa vlády Sapara Isakova, kteří svými kroky způsobili nenapravitelnou škodu na pověsti Kyrgyzstána," řekl agentuře Kyrtag poslanec Žanar Akajev a připomněl, že právě Isakov ještě jako prezidentův kancléř dohodu s Liglass Trading zprostředkoval se svým českým protějškem.

Akajev připomněl, že Liglass Trading nejenže neměla k dispozici potřebné prostředky na investici v řádu stovek milionů eur, ale "ani vlastní kancelář a za celou svou existenci nepostavila dokonce ani vodní mlýn, natož vodní elektrárnu - a s takovými Kyrgyzstán uzavřel dohodu", rozhněval se poslanec podle agentury.

"Pověst Kyrgyzstánu utrpěla vážnou újmu. Jak bylo možné svěřit národní bohatství země do rukou podvodníčků, kteří toho využili k zištným cílům a vydělali na tom miliony na americké burze. Ztratili jsme tvář, přišli o drahocenný čas, a proto jim to nesmí projít," prohlásil na adresu vládní garnitury.

Kyrgyzstán čekají příští měsíc prezidentské volby. Kandidát na hlavu státu Ulukbek Kočkorov řekl, že projekt narynské kaskády je od počátku skandální a skrývá se za ním korupce, když předpokládá třikrát dražší elektřinu, než je ve světě u vodních elektráren obvyklé.

Témata:  Kyrgyzstán ekonomika

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.