Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Muslimští imigranti v EU? Cítí sounáležitost se státy, kde žijí. Nezřídka čelí diskriminaci

Muslimové
Muslimové
Foto: Pixabay

Brusel - Průzkum vídeňské Agentura EU pro základní práva (FRA) ukázal, že většina muslimských imigrantů, kteří v první či druhé generaci žijí v některé z 15 členských zemí EU, cítí sounáležitost s tímto státem. Dokonce důvěřují jeho demokratickým institucím více než většinová populace.

Anketa se uskutečnila mezi 10.527 lidmi, kteří se sami označili za muslimy, v Rakousku, Belgii, na Kypru, v Dánsku, Finsku, Francii, Německu, Řecku, Itálii, na Maltě, v Nizozemsku, ve Slovinsku, Španělsku, Švédsku a v Británii.

Průzkum ukázal, že 39 procent dotázaných pociťovalo v posledních pěti letech opakovaně diskriminaci kvůli svému etnickému či imigrantskému původu. Při hledání práce zaznamenalo diskriminaci kvůli oblečení 35 procent muslimských žen, ale jen čtyři procenta mužů.

Diskriminaci přímo na základě svého náboženského přesvědčení pociťovalo 17 procent dotázaných. Při hledání bytu, práce či zdravotního ošetření hrála podle průzkumu u poloviny (53 procent) respondentů diskriminační roli jejich barva kůže, fyzický vzhled či pouhé jméno. Po svém před průzkumem posledním podobném zážitku se ale na úřady obrátilo jen 12 procent respondentů.

"Každý incident a zločin z nenávisti poškozuje jejich zapojení do společnosti a snižuje šance při hledání zaměstnání," upozornil šéf FRA Michael O´Flaherty. Hrozí tak podle něj riziko, že se tito lidé a jejich komunity odcizí většinové společnosti s možnými nebezpečnými důsledky.

Skoro polovina (48 procent) respondentů neměla problém s tím, že by si člen rodiny vzal někoho s jiným náboženským vyznáním. Potíže by s tím mělo 17 procent dotázaných. V nedávném průzkumu Eurobarometru mezi unijní populací dalo přitom 30 procent dotázaných najevo, že by jim vadilo, kdyby se jejich syn či dcera zamiloval do někoho s muslimským vyznáním.

Muslimům, kteří se účastnili průzkumu, v naprosté většině (92 procent) nevadí sousedé jiného vyznání. 23 procent by mělo problém mít za souseda homosexuála či bisexuála a 30 procentům by jako soused vadila transexuální osoba.

Témata:  muslimové EU diskriminace

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 18:21

Fanoušci biatlonu mohou jásat. Nové Město na Moravě bude centrem sportu do roku 2030

Fanoušci biatlonu v České republice mohou jásat. Nové Město na Moravě si zajistilo pořadatelství Světového poháru v biatlonu minimálně do roku 2030. Informaci potvrdila Mezinárodní biatlonová unie (IBU), která Vysočina Areně přidělila další čtyři ročníky prestižní soutěže, uvedla Česká televize.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy