reklama

S SPD chce kancléřka jednat navzdory tomu, že sociální demokraté už oznámili, že po čtyřech letech účasti v koaliční vládě s CDU/CSU odcházejí do opozice. SPD v neděli získala nejnižší počet hlasů v dějinách Spolkové republiky. CDU/CSU dostala 33 procent hlasů - hůře dopadla jen při prvních parlamentních volbách v roce 1949.

CDU/CSU si podle Merkelové přála lepší výsledek, i tak ale dosáhla svého cíle být nejsilnější frakcí v parlamentu a získat důvěru voličů k sestavení vlády.

"Když nám dá volič zadání, tak je naší povinnosti ho splnit," uvedla Merkelová ke spekulacím o předčasných volbách. "Jsem optimistická, že najdeme řešení," dodala.

Strana podle Merkelové během dnešního jednání "střízlivě" analyzovala také důvody, proč ztratila 1,3 milionu voličů ve prospěch FDP a milion ve prospěch strany Alternativa pro Německo (AfD). Především druhou skupinu voličů chce CDU získat zpět prostřednictvím "dobré politiky a řešení problémů", dodala kancléřka. Přiznala, že si je vědoma, že polarizace společnosti souvisí i s její osobou.