Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vojáci NATO by mohli do čtyř let odejít z Afghánistánu

Afghanistán
Afghanistán
Foto: Pixabay

Kábul - Vojáci NATO budou moci do čtyř let opustit Afghánistán. Dnes to v rozhovoru s BBC uvedl tamní prezident Ašraf Ghání.

Prezident Ghání v rozhovoru přisvědčil, že poslední tři roky po odchodu cizích jednotek nebyly pro Afghánistán jednoduché. "Bylo to, jako když dvanáctiletý převezme zodpovědnost, jež přísluší třicetiletému; ale během následujícího procesu jsme dospěli. Co se týče vedení a řízení, vše je nyní, jak má být," uvedl Ghání.

V zemi zůstává 14.000 vojáků NATO, kteří se bojů s hnutím Taliban neúčastní - působí v roli poradců a cvičí afghánské vojáky.

Podle BBC bude nemálo vojenských analytiků považovat Gháního čtyřletý bezpečnostní plán za přílišný optimismus: jsou to teprve tři roky, co bojová mise NATO skončila a odpovědnost za boj s Talibanem a dalšími povstalci převzala afghánská armáda.

Podle americké armády má afghánská vláda pod kontrolou méně než dvě třetiny země. Zbytek ovládá Taliban a další ozbrojené skupiny. Minulý rok afghánská armáda přišla o deset procent bojové síly: zhruba 7000 vládních vojáků bylo zabito, 12.000 zraněno a tisíce dalších dezertovaly.

Témata:  Afghanistán NATO (Severoatlantická aliance) Ašraf Ghání

Související

Aktuálně se děje

11. května 2025 19:48

11. května 2025 14:59

Meghan Markle a princ Harry na koncertě Beyoncé: Tanečky, smích a něžná muchlovačka

Meghan Markle a princ Harry si to pořádně užili! Na koncertě Beyoncé v Los Angeles tančili, smáli se – a dokonce došlo i na sladkou muchlovačku, která ukradla show. Ale největší pozornost sklidil klobouk prince Harryho… a to, co se skrývalo uvnitř!

Zdroj: Pavlína Hermannová

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.