reklama

"Bylo to velmi sporné téma," připustil náměstek českého ministra vnitra Jiří Nováček. Komise na konci září přišla s tím, že by mohla být lhůta pro trvání dočasných kontrol protažena ze stávajících šesti měsíců až na jeden rok, jejich další prodloužení by však bylo komplikovanější, mělo by přísnější podmínky a dělo se rozhodnutím členských zemí na základě návrhu Evropské komise.

Státy budou muset podle návrhu v budoucnu své kroky koordinovat se sousedy a mají být dány parametry, podmínky a omezení možností kontrol. O návrhu nyní budou jednat experti a například podle českého náměstka Nováčka míří dobrým směrem.

Rakousko, Německo, Dánsko, Švédsko a přidružené Norsko dočasné kontroly na vnitřních hranicích zavedly už na vrcholu migrační krize s odůvodněním, že příchody tisíců lidí zatížené Řecko zjevně nedokáže účinně řídit dění na své části vnější hranice schengenského prostoru. V souladu se stávajícími pravidly byly dosud tyto kontroly každý půlrok prodlužovány až do maximální doby dvou let.

Nyní je už tedy od 12. listopadu dál protáhnout možné nebude a tak země přišly s novým právním odůvodněním jejich trvající existence. Podle komisaře pro vnitro Dimitrise Avramopulose nyní o jejich udržení žádají kvůli vážné hrozbě své vnitřní bezpečnosti. Německý ministr vnitra Thomas de Maziére před novináři záměr zdůvodnil napjatou bezpečnostní situaci na kontinentu v souvislosti s terorismem.

Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák si ovšem nemyslí, že celá věc byla podložena reálnými výsledky bezpečnostní analýzy. "Teroristické útoky, které (tyto státy) měly, neplynou z přeshraničních přechodů teroristů a rizikových osob. Jde spíš o politické rozhodnutí než o odborné a to mi na tom celém vadí," připustil ministr.

Kontroly na hraničních přechodech bez skutečné kontroly "zelené hranice" jsou podle Kaliňáka jen opatřením, které má veřejnost v daných zemích uklidnit, že politici dělají nějaké konkrétní kroky. "Myslím, že bychom si měli otevřeně říct, že to je proti zájmům, které Schengen má. Měli bychom si říct, s čím bojujeme, odkud teroristé pocházeli. Pokud z vnitřku dané země, ztrácí kontrola na hranicích smyl," upozornil slovenský ministr.

reklama