reklama

Soud zároveň neshledal ruský proces politickým, našel v něm však procesní pochybení, uvedla agentura Interfax. Ruské ministerstvo spravedlnosti i tak vyjádřilo s verdiktem nespokojenost a nevyloučilo, že se během tříměsíční lhůty odvolá.

Advokáti bratří Navalných se naopak na základě rozhodnutí štrasburského soudu hodlají domáhat přehodnocení celého případu a propuštění Olega Navalného na svobodu.

Moskevský soud v prosinci 2014 za zpronevěru odsoudil bratry shodně k 3,5 letům: Alexeje podmíněně, Olega nepodmíněně. Tyto tresty ponechal ruský odvolací soud v platnosti.

Alexej Navalnyj byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu také za údajné zpronevěry u ruské firmy Kirovles. Ačkoliv štrasburský soud loni vyhověl Navalného žalobě i v tomto případě a přiznal mu odškodnění, ruský soud jej v opakovaném procesu znovu odsoudil ke stejnému trestu.

Kvůli trestu se opozičník nesmí v březnu 2018 zúčastnit prezidentských voleb. Navalnyj podle předsedkyně ústřední volební komise Elly Pamfilovové bude moci kandidovat až po roce 2028. "Má ještě celý život před sebou," dodala.

reklama