reklama

Volby 23. září vyhrála vládní Novozélandská národní strana dosavadního premiéra Billa Englishe, nepodařilo se jí ale získat většinu. Ve 120členném parlamentu obdržela 44,4 procenta odevzdaných hlasů, což jí zajišťuje jen 56 poslaneckých křesel. Koaliční jednání se táhla takřka měsíc.

Dosud opoziční Novozélandská strana práce ("labouristé"), která v hlasování získala 36,9 procenta hlasů a 46 poslaneckých mandátů, se nakonec na spolupráci dohodla s nacionalistickou stranou Nový Zéland především, která získala 7,2 procenta hlasů a devět míst v parlamentu. Koalici Ardernové budou podporovat také Zelení, kteří skončili čtvrtí, nebudou ale součástí vlády, napsala agentura AP.

Ardernová, která bude podle AP nejmladší vůdkyní Nového Zélandu za více než 150 let a třetí ženou v čele vlády. V předvolební kampani slibovala mimo jiné investovat více peněz do zdravotní péče a vzdělání, nechat postavit tisíce cenově dostupných bytů a vyčistit znečištěné vodní toky. Ardernová vedení Novozélandské strany práce převzala v srpnu a úspěch labouristů ve volbách analytici přičítají především jí.

reklama