Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zveřejnění dokumentů nestačilo. WikiLeaks nabízí odměnu za další informace

FBI
FBI
Foto: FBI **www.fbi.gov**

Washington - Server WikiLeaks nabízí 100.000 dolarů (2,2 milionu Kč) tomu, kdo získá dosud utajované dokumenty o vraždě prezidenta Johna Kennedyho z roku 1963. Julian Assange adresoval svým příznivcům na twitteru vzkaz, podle něhož se CIA a FBI zasadily o zadržení utajovaných informací s cílem znemožnit Donalda Trumpa.

Americký Národní archiv ve čtvrtek zpřístupnil 2800 z 3100 dosud utajovaných spisů věnovaných atentátu, zbylé dokumenty jsou dál tajné a o jejich osudu se má rozhodnout v příštím půlroce.

Server WikiLeaks v minulosti proslul publikováním velkých objemů utajovaných informací. Slibovanou odměnu vyplatí v případě, že dosud utajované dokumenty o Kennedyho vraždě odhalí "porušení práva, neschopnost (úřadů) nebo administrativní chyby".

Trump zablokoval zpřístupnění plného objemu archivovaných listin se zdůvodněním, že jejich zveřejnění by ohrozilo národní bezpečnost USA.

Podle amerických médií se tak stalo údajně na poslední chvíli a na nátlak CIA a FBI. Obě organizace WikiLeaks opakovaně a tvrdě kritizuje. "Měly doslova 25 let na přípravu plánovaného zveřejnění. Odklad je neomluvitelný," napsal Assange.

Témata:  John Fidgerald Kennedy Wikileaks Julian Assange

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.