Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Katalánská autonomie? Pro Brusel se nic nemění, evropské země autonomii neuznávají

Donald Tusk
Donald Tusk
Foto: European Union

Brusel - Jediným partnerem pro dialog zůstává Španělsko, po Evropskou unii se po dnešním hlasování katalánského parlamentu o nezávislosti nic nemění. V reakci na dnešní katalánské vyhlášení nezávislosti to uvedl předseda Evropské rady Donald Tusk.

Jde o první reakci z horních pater EU na dnešní krok regionálního parlamentu, který schválil rezoluci o katalánské nezávislosti. Doufám, že španělská vláda dá přednost síle argumentu před argumentem síly," doplnil na twitteru šéf summitů EU jen krátce před tím, než v Madridu španělský Senát rozhodl o dočasném omezení katalánské autonomie.

O zavádění konkrétních opatřeních vůči Katalánsku bude v příštích hodinách a dnech rozhodovat španělská vláda. Ta má zasednout už dnes večer.

Zástupci EU se v minulých dnech a týdnech k dění ve Španělsku vyjadřovali jen neradi a zdrženlivě. Opakovaně ale upozorňují na potřebu udržení vlády práva a zdůrazňují, že Madrid má právo na své straně.

Katalánští zastánci samostatnosti se přitom neúspěšně snažili zajistit si právě EU jako prostředníka v dialogu s madridskou vládou. Situací se příliš nezabývali ani šéfové států a vlád evropského bloku na svém posledním summitu minulý týden.

Evropské země autonomii neuznává

Dnešní deklaraci o vytvoření samostatného Katalánska neuznává ani německá vláda. Berlín v oficiálním stanovisku ke kroku katalánského parlamentu rovněž vyjádřil podporu jasnému postoji španělského premiéra Mariana Rajoye ohledně zajištění a obnovy ústavního pořádku.

Spolková vláda sleduje s obavami vyhrocení situace, vyvolané "dalším porušením ústavy ze strany katalánského parlamentu", uvedl mluvčí německé vlády Steffen Seibert. "Suverenita a územní celistvost Španělska jsou a zůstanou nedotknutelné," zdůraznil Berlín s tím, že jednostranně vyhlášená nezávislost Katalánska tyto principy narušuje. "Spolková vláda takové vyhlášení nezávislosti neuznává," stojí v prohlášení.

Německá vláda rovněž "podporuje jasný postoj španělského ministerského předsedy ohledně zaručení a obnovy ústavního pořádku". Berlín také vyjádřil naději, že účastníci sporu využijí všech možností k dialogu a ke snížení napětí.

Podobná prohlášení dnes vydala také britská, italská i francouzská vláda. Úřad britské premiérky Theresy Mayové v prohlášení uvedl, že rezoluce je založena na lidovém hlasování, které španělský ústavní soud označil za nelegální, a vyslovil se pro zachování jednoty země. Francouzský prezident Emmanuel Macron novinářům řekl, že španělský premiér Mariano Rajoy má jeho podporu a zůstává jeho jediným politickým partnerem. Naproti tomu skotská separatistická vláda uvedla, že postoj katalánské vlády chápe a respektuje. 

Témata:  Donald Tusk Španělsko EU Katalánsko

Související

Aktuálně se děje

5. dubna 2025 21:53

Trump slibuje Američanům výhru při ekonomické revoluci. Teď se mají držet

Americký prezident Donald Trump i po třech dnech trvá na tom, že politika nových cel nese ovoce. Trump například konstatoval, že Čína je cly zasažena mnohem více než Spojené státy. Podle prezidenta probíhá ekonomická revoluce, jejíž výsledek se zapíše do historie. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy