Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Proletěl kolem Země vetřelec? Naši planetu minul objekt, který nepochází ze Sluneční soustavy

Ilustračni fotografie
Ilustračni fotografie
Foto: NASA **www.nasa.gov**

Astronomové zpozorovali velmi neobvyklý objekt, který ve velké rychlosti proletěl kolem naší planety. Jde zřejmě o první známý objekt pocházející z odlišné Sluneční soustavy, který se dostal do naší blízkosti, uvádí server The Independent.

Mezihvězdný objekt, zřejmě asteroid nebo kometa, vyvolal obrovské nadšení mezi vědci, kteří urputně pracují na shromažďování informací o tajemném tělesu dříve, než zmizí z dohledu. Podle expertů se objekt pohybuje na hyperbolické trajektorii, která naznačuje, že těleso pochází zvenčí naší Sluneční soustavy.

Mezinárodní středisko Minor Planet Center uvádí: „Pokud další pozorování potvrdí neobvyklý charakter této oběžné dráhy, může být tento objekt prvním jasným případem mezihvězdné komety." Tajemný objekt nazvaný A / 2017 U1 byl objeven dalekohledem Pan-STARRS 1 na univerzitě Haleakale na Havaji.

Rob Weryk z Institutu astronomie na Havajské univerzitě byl prvním, kdo pohyblivý objekt identifikoval. Srovnal své nálezy se snímky pořízenými teleskopem Evropské vesmírné agentury na Tenerife na Kanárských ostrovech, a dospěl k závěru, že objekt pochází odjinud z naší galaxie. 

Cizí vesmírné těleso má průměr menší než 400 metrů a je pravděpodobné, že pochází ze směru, kde leží souhvězdí Lyra. Kolem Země proletěl rychlostí 25,5 kilometrů za sekundu. Vědci již dlouho věří v existenci takových mezihvězdných objektů, protože předpokládají, že z planetárních systémů je při zrodu planet vypuštěno hodně materiálu. Toto je ale poprvé, co takový objekt skutečně našli.

Paul Chodas, ředitel střediska NASA pro studium pozemských objektů (CNEOS), uvedl: „Čekali jsme na to už desetiletí. Dlouho jsme předpokládali, že takové objekty existují - asteroidy nebo komety pohybující se mezi hvězdami, které občas proletí naší Sluneční soustavou - ale toto je první taková detekce. Zatím to všechno naznačuje, že to je mezihvězdný objekt.“

„Jedná se o nejmimořádnější oběžnou dráhu, jakou jsem kdy viděl," řekl David Farnocchia z laboratoře Jet Propulsion CNEOS v Pasadeně v Kalifornii. „Je to extrémně rychlý objekt a na takovém trajektorii, díky které můžeme s jistotou říci, že tento objekt je na cestě pryč ze Sluneční soustavy a že se už nevrátí." 

Malé těleso se blížilo ke Slunci 9. září, 14. října pak proletělo oběžnou dráhou Země ve vzdálenosti přibližně 24 milionů kilometrů - což je asi šedesátinásobek vzdálenosti Země od Měsíce. 

Témata:  vesmir sluneční soustava

Související

Aktuálně se děje

11:14

Jiří Langmajer a drama v Himálaji. Bál se, že zůstane tam nahoře

Himálajské dobrodružství Jiřího Langmajera nedopadlo tak, jak si představoval. Zároveň ale mohlo skončit ještě hůř, protože herec se zjevně dostal až na úplnou hranu. Svého cíle sice nedosáhl, ale vrátil se dolů ve zdraví. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

COP29

Boj s počasím selhal. COP29 přinesl v závěru jen zklamání

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.