Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Islamofobie, diskriminace Romů, nenávist. Země OSN kritizují ČR za porušování lidských práv

OSN
OSN
Foto: Pixabay

Ženeva/Praha - Členské země OSN si posvítily na dodržování lidských práv v České republice. Má zlepšit integraci Romů do společnosti, bojovat s rasismem, xenofobií a islamofobií či pokračovat ve snaze o dosažení rovnosti žen a mužů.

Takzvaný univerzální periodický přezkum, kterému se dnes Česko na půdě OSN v Ženevě podrobilo, je procedura, která se zaměřuje na hodnocení stavu lidských práv ve všech 193 členských státech mezinárodní organizace. Situaci přezkoumávají vždy po zhruba čtyřech a půl roku ostatní země a nevládní organizace. První zasedání se konalo v dubnu 2008. Česko posouzením prošlo v letech 2008 a 2012.

Doporučení, která nejsou závazná, dnes Česku dalo několik desítek zemí. Řada z nich ocenila pokrok v integraci dětí se znevýhodněním včetně romských dětí do vzdělávacího systému v rámci projektu takzvané inkluze. Zároveň doporučily, aby Česko na pokračování tohoto projektu uvolnilo dostatek finančních prostředků i pracovníků. Například podle Belgie v Česku nadále dochází k segregaci romských dětí, Čína uvedla, že diskriminace Romů je v ČR "systematická".

Několik zemí výslovně doporučilo bojovat s předsudky vůči žadatelům o azyl a příslušníkům menšin, především Romům. Nenávistné výroky by měli politici a úřady rezolutně odsoudit, doporučily například Spojené státy.

Řada převážně muslimských zemí včetně Turecka, Indonésie či Íránu doporučila Česku bojovat také s islamofobií, která je podle nich na vzestupu. Prostředkem v tomto boji by podle doporučení měla být mimo jiné osvěta. Izrael Česku doporučil, aby navázalo novým projektem na vládní kampaň proti nenávisti, která letos skončila.

Kromě pokroku Česka v oblasti integrace dětí se znevýhodněním do vzdělávacího procesu ocenila například delegace USA výslovně i dohodu české vlády o odkoupení vepřína v Letech u Písku, který stojí na místě bývalého romského koncentračního tábora.

Podle vedoucí české delegace, náměstkyně ministra pro lidská práva Martiny Štěpánkové, Česko při posledním přezkumu dostalo 136 doporučení a 129 z nich splnilo.

Témata:  Česká republika lidská práva romové

Související

Aktuálně se děje

11. dubna 2025 9:59

Felix Slováček ve společnosti. Přiznal probdělé noci u monitoru a strach, že ztratí rozum

Felix Slováček zaskočil Česko, když se již ve středu, tedy pouhé tři dny po smrti milované dcery Anny Slováčkové, objevil ve společnosti. Argumentům známého hudebníka by měl ale každý porozumět. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy