reklama

Předběžná dohoda s Tureckem říká, že Turci převezmou zpět všechny syrské migranty, kteří se od zatím ještě nedohodnutého data nelegálním způsobem dostanou na řecké ostrovy. Osmadvacítka by recipročně měla přebírat přímo z Turecka stejný počet syrských uprchlíků s nárokem na azyl.

"Poprvé tady máme komplexní řešení... výsledek (summitu) je pozitivní," řekl na úvod debaty europoslanců Manfred Weber, předseda Evropské lidové strany (EPP), což je největší parlamentní frakce.

Zároveň však zdůraznil, že Evropská unie by si měl dát pozor, aby šlo ve vztahu s Ankarou o partnerství a nikoli o závislost. Sliby, které se chystá osmadvacítka Turecku dát ohledně otevření nových kapitol v přístupových rozhovorech a uvolnění vízového režimu, by podle něj neměly být "bianko šekem", ale měly by následovat po splnění předem daných podmínek.

"Není to nejspíš žádný průlom, ale pokrok ano," doplnila svého frakčního šéfa později kolegyně z PPE, Němka Angelika Nieblerová.

Také šéf socialistické frakce S&D Gianni Pitella vidí rámcovou dohodu s Tureckem jako "nezbytný krok" na cestě k řešení, podle něj ale unie nesmí sklouznout k tomu, aby s uprchlíky nakládala jako "koňský handlíř". "Naše problémy by neměli řešit ostatní," řekl.

"Jsem skeptický a kritický. My přenecháváme řešení problému jiným," řekl ve svém vypjatém projevu šéf frakce Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE) Guy Verhofstadt.

Mnozí zákonodárci upozorňovali zejména na to, jak problematicky se chová současná turecká vláda zejména v souvislosti s potlačováním svobody médií či s postupem proti kurdské menšině. "Turecko unii testuje," domnívá se šéf konzervativců z frakce ECR, Brit Syed Kamall. "Nikdy jsme nebyli společnému evropskému řešení vzdálenější," uvedla německá europoslankyně z levicové frakce GUE/NGL Gabriele Zimmerová.

"Jde o morální selhání, morální bankrot," řekl spolupředseda frakce Zelených Philippe Lamberts, podle nějž může být dohoda porušením Ženevské úmluvy.