Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Macron a Steinmeier otevřeli 1. světové války

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron
Foto: European Union

Hartmannswiller (Francie) - Francouzský prezident Emmanuel Macron a jeho německý protějšek Frank-Walter Steinmeier dnes otevřeli francouzsko-německé muzeum připomínající padlé za 1. světové války.

Vyzdvihli přitom přátelství mezi oběma zeměmi a vyslovili se pro reformy v Evropě.

"Pouze když Francie a Německo stojí bok po boku, může se Evropa stát úspěšnou skutečností," řekl Steinmeier při slavnostním otevření muzea na alsaském kopci Hartmannswillerkopf (francouzsky také Vieil Armand), kde za 1. světové války padlo na 30.000 francouzských a německých vojáků. Muzeum na kopci, kterému se říkalo "žrout lidí", má symbolizovat usmíření dvou klíčových zemí EU.

"Německo-francouzská svornost je nejpůsobivějším příkladem, co dokáže uvést ve skutečnost naše vůle po míru," prohlásil Macron.

Oba státníci navštívili někdejší zákopy a debatovali se školáky. Žroutem lidí není tento kopec - nacionalismus je žrout lidí," prohlásil Steinmeier o vrcholku v pohoří Vogézy.

Steinmeier odsoudil přehnaný patriotismus a nacionalismus. Každá generace se podle něj musí znovu učit rozlišovat mezi "ideou národa a ideologií nacionalismu". S poukazem na politické strany, jako je Alternativa pro Německo (AfD), německý prezident zdůraznil, že jedna vlast nesmí být stavěna proti druhé a jeden národ nad jiný.

Témata:  Frank-Walter Steinmeier Francie Německo Emmanuel Macron

Související

Aktuálně se děje

8:15

Zemřela významná česká diplomatka Jana Hynková. Podlehla těžké nemoci

Českou diplomacii zasáhla smutná zpráva. Zemřela významná diplomatka Jana Hynková, která celý profesní život zasvětila službě České republice a mezinárodní diplomacii. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí. Hynková zemřela ve čtvrtek po těžké nemoci. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Žralok bílý (Carcharodon carcharias)

Žraločí útoky: Proč tito mořští predátoři útočí na lidi a jak se riziku vyhnout?

Žraloci jsou odjakživa opředení mýty a strachem. Filmy jako Čelisti vytvořily v očích veřejnosti obraz krvelačných predátorů, kteří číhají těsně pod hladinou a vyčkávají na lidské oběti. Skutečnost je však mnohem méně dramatická – a mnohem zajímavější. Žraločí útoky na lidi jsou sice reálným jevem, ale z hlediska pravděpodobnosti se jedná o extrémně vzácné události. Přesto však existují a čas od času dojde k tragickým následkům. Proč k těmto útokům dochází a jak jim můžeme předejít?