Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Mocná zbraň ruské armády? Největší ruská ponorka může zničit svět

Ponorky
Ponorky
Foto: Reprofoto YouTube

Moskva - Rusko, potažmo Sovětský svaz, se vždy mohl chlubit velkou vojenskou silou na vodě. Do té neodmyslitelně spadají jaderné ponorky. A přesto, že Rusko už jednu obrovskou ponorku (Kursk) ztratilo, nemusí truchlit. Ponorky typu Akula Kursk bezpečně nahradí.

Největší ponorky světa nebyly postavené v amerických loděnicích, ale v těch sovětských. Tito "žraloci", jak jsou ponorky pojmenovány, dokážou zničit až 200 nepřátelských cílů. Jaderné hlavice ponorek jsou šestkrát silnější než bomba, která vybuchla nad Hirošimou. Bez pochyby tak jde o jedny z nejsmrtonosnějších zbraní, které kdy člověk vytvořil.

Třída ponorek Akula, nebo také Projekt 941, byly postaveny primárně za účelem zastrašení nepřítele. Americké námořnictvo totiž disponovalo ponorkami typu Ohio, které byly dlouhé 170 metrů a v jejich středu čekalo na svoji 192 jaderných hlavic.

Sovětské námořnictvo chtělo mít ponorku, která by na hrozbu těch amerických odpovědělo. A tak postavilo ještě větší, navrženou tak, aby mohla bránit své cíle blízko sovětským hranicím a aby jí neublížily velké kusy ledu v Severním ledovém oceánu.

Design ponorky také zaručil to, že plavidlo mohlo zaútočit v případě potřeby na Spojené státy ze své arktické bašty. Jeden typ balistických torpéd měl totiž dolet přes 8000 kilometrů, což Sovětům umožňovalo zamířit jakýkoli cíl na území USA.

Ke stavbám takových zbraní docházelo především kvůli závodění. Dohnat toho druhého, nejlépe ho i předstihnout. Proto byly Akuly postaveny tak, aby měřily 171 metrů, jen o metr více než americké ponorky Ohio. Šířka Akuly byla téměř dvakrát větší (23 metrů) než u amerických typů. Dohromady to dávalo váhu 48 tisíc tun, čímž Sověti překonali Američany o polovinu.

Původně byla naplánována stavba osmi Akul, došlo však pouze na šest. Po konci Studené války zůstala v provozu jen jedna z nich - Dmitrij Donskoj. Donskoj sloužil jako zkušební ponorka pro vývoj nové rakety 3M14 Bulava. Vývoj Bulavy byl dlouhý a obtížný, nyní se však zdá, že je dokončený a Bulava bude poprvé vyzkoušena.

Tato obrovská ponorka by nejspíš nikdy nepřišla do povědomí, nebýt bestselleru Toma Clancyho Hon na ponorku. V této knize se pokouší skupina sovětských vojáků emigrovat do USA. Ponorka, kterou Clancy nazval "Rudý říjen" a která je pro Američany hrozbou, vzešla z konceptu sovětských ponorek typu Akula.

Dnes už sice aktivně slouží ruskému námořnictvu jediná ponorka Akula. Avšak i po tolika letech by stále mohla hlasitě promluvit v případném válečném konfliktu.

Témata:  Rusko Sovětský svaz Sovětská armáda ponorky

Související

Aktuálně se děje

12:06

Mason a Kourtney: Když syn přeroste matku nejen výškou

Mason Disick, nejstarší syn Kourtney Kardashian a Scotta Disicka, se stal středem pozornosti poté, co byl spatřen během rodinného nákupu v Los Angeles. Čtrnáctiletý teenager, který doslova přerostl svou matku, si svým stylem a držením těla získává srdce fanoušků. Mason, známý svou rezervovaností vůči médiím, zaujme nejen svou výškou, ale i módními volbami, které odrážejí jeho unikátní osobnost. Jeho odklon od života pod reflektory přitahuje pozornost o to více.

Zdroj: Zdeněk Tuhý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.