reklama

O výsledcích jejich rozhovoru informoval turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu. Vedle situace v Sýrii státníci probrali i vzájemné vztahy, píše agentura Reuters.

„Znovu jsme panu Trumpovi tlumočili své znepokojení nad tím, že Spojené státy dodávají zbraně kurdské milici YPG... Trump jednoznačně odpověděl, že vydal pokyn, aby dodávky zbraní YPG ustaly," uvedl Çavuşoglu na tiskové konferenci v Ankaře. „Slib, že dodávky zbraní YPG ustanou, vítáme a doufáme, že k tomu dojde i fakticky," dodal.

Kurdské milice YPG označuje Ankara za teroristy. Podezírá je z úzké spolupráce se Stranou kurdských pracujících (PKK), která již tři desetiletí vede boj proti Ankaře.

Trump s Erdoganem hovořili i o nynějších vztazích mezi Ankarou a Washingtonem, které nejsou na dobré úrovni. Zdrojem napětí mezi oběma zeměmi je názorový nesoulad na řadu otázek, mimo jiné i kvůli tomu, že Washington nereaguje na žádost Ankary o vydání vlivného tureckého duchovního Fethullaha Gülena, kterého Turecko považuje za strůjce loňského neúspěšného pokusu o puč.

Hovor se týkal také středeční schůzky Erdogana s jeho protějšky z Ruska a Íránu Vladimirem Putinem a Hasanem Rúháním v jihoruském městě Soči. Tématem summitu byla debata o mírovém řešení syrského konfliktu. Prezidenti se shodli, že se budou snažit zorganizovat kongres za účasti různých skupin syrské opozice. Çavuşoglu na tiskové konferenci uvedl, že o tom, kdo se debaty zúčastní, by měly společně rozhodnout Rusko, Írán a Turecko.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama