Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Při násilí v Jižním Súdánu zemřelo dalších 19 lidí

Armáda Jižního Súdánu
Armáda Jižního Súdánu
Foto: Pixabay

Juba - Jižní Súdán dál sužuje mezikmenové násilí, které si téměř každý den vyžádá lidské životy. Při konfliktu ve státě Jezera dnes bylo zabito nejméně 19 lidí, informovala agentura DPA.

Podle tohoto činitele šlo o další z ozbrojených střetů mezi příslušníky etnické skupiny Dinka, k níž patří prezident Salva Kiir, a kmene Nuerů viceprezidenta Rieka Machara. Mezi mrtvými je šest žen a sedm dětí. Kromě toho jsou hlášeny dvě desítky zraněných.

Stalo se tak dva dny poté, co v jihosúdánském centrálním státě Jonglei zemřelo podle zdrojů OSN při vzájemných útocích nejméně 45 lidí, včetně šesti osob pracujících pro mezinárodní organizace.

Ministr informací státu Jonglei Jocab Akech Deng k tomu ve středu řekl, že šlo o odvetný útok ozbrojenců z kmene Murle, kteří zabili 20 mužů, 22 žen a jedno dítě ve vesnici Duk Payel. Podle něj se pachatelé mstili kmeni Dinka Bor za krádež dobytka a únosy dětí.

Jižní Súdán je zmítán etnickým násilím takřka od svého založení v roce 2011. V zemi zuří občanská válka od roku 2013, kdy se prezident Kiir rozešel s viceprezidentem Macharem. V srpnu 2015 dosáhli znepřátelení politici dohody o příměří, boje ale nepřestaly.

Témata:  Jižní Súdán

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 20:24

Na boj s extrémním počasím míří rekordní částka. Má zachránit desítky milionů lidí

Zelený klimatický fond (GCF) schválil rekordní grant ve výši 103,2 milionu dolarů na posílení systémů včasného varování v sedmi zemích, které jsou silně ohroženy klimatickými změnami. Projekt, který povede Rozvojový program OSN (UNDP), bude trvat pět let a přinese přímý prospěch více než 78 milionům lidí v Antigui a Barbudě, Kambodži, Čadu, Ekvádoru, Etiopii, Fidži a Somálsku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

AfD (Alternativa pro Německo)

Volby v Německu: Scholzův pád se očekává, překvapením může být AfD

V Německu začaly klíčové volby do spolkového parlamentu. Ty mohou přinést zásadní změny nejen pro samotnou zemi, ale i pro Evropu jako celek. Očekává se, že současný kancléř Olaf Scholz bude nahrazen konzervativcem Friedrichem Merzem, jehož CDU/CSU se v průzkumech pohybuje kolem 30 procent. Hlavním otazníkem však zůstává, jak velkou podporu získá krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD), která si vydobyla druhé místo a osciluje okolo 20 procent.