Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Austrálie si chce ochránit politiku, starosti jí dělá vliv Číny

Austrálie
Austrálie
Foto: Pixabay

Canberra - Austrálie připravuje zákon, který má bránit cizímu vměšování do politických aktivit v zemi. Krok je reakcí na údajné vměšování Ruska do loňských amerických prezidentských voleb a na rostoucí vliv Číny na světové scéně.

Na základě vládního návrhu by mělo být propříště zakázáno sponzorování politických subjektů ze zahraničí. Austrálie a Nový Zéland patří ke zhruba třetině zemí, které takovéto dary zatím povolují, připomněla BBC.

Návrh zákona zakazuje dary ze zahraničí politickým stranám či jakýmkoli politickým skupinám, které za poslední čtyři roky utratily za kampaň více než 100.000 australských dolarů (1,65 milionu korun). Měly by být rovněž rozšířeny definice velezrady a špionáže, které by propříště například zahrnovaly i získávání a uchovávání citlivých informací, a nikoli jen jejich šíření.

Zahraniční mocnosti "podnikají bezprecedentní a stále propracovanější pokusy o ovlivnění politického procesu" v Austrálii i jinde ve světě, prohlásil australský premiér Malcolm Turnbull. Poukázal přitom na "znepokojující zprávy o čínském vlivu".

Od kontroverzního prodeje přístavu Darwin čínské firmě v roce 2015 se australská vláda potýká s kritikami příliš těsného napojení na Čínu, která je jejím největším obchodním partnerem.

Témata:  Austrálie Malcolm Turnbull Čína

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 20:24

Na boj s extrémním počasím míří rekordní částka. Má zachránit desítky milionů lidí

Zelený klimatický fond (GCF) schválil rekordní grant ve výši 103,2 milionu dolarů na posílení systémů včasného varování v sedmi zemích, které jsou silně ohroženy klimatickými změnami. Projekt, který povede Rozvojový program OSN (UNDP), bude trvat pět let a přinese přímý prospěch více než 78 milionům lidí v Antigui a Barbudě, Kambodži, Čadu, Ekvádoru, Etiopii, Fidži a Somálsku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

AfD (Alternativa pro Německo)

Volby v Německu: Scholzův pád se očekává, překvapením může být AfD

V Německu začaly klíčové volby do spolkového parlamentu. Ty mohou přinést zásadní změny nejen pro samotnou zemi, ale i pro Evropu jako celek. Očekává se, že současný kancléř Olaf Scholz bude nahrazen konzervativcem Friedrichem Merzem, jehož CDU/CSU se v průzkumech pohybuje kolem 30 procent. Hlavním otazníkem však zůstává, jak velkou podporu získá krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD), která si vydobyla druhé místo a osciluje okolo 20 procent.