Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Koho se Němci nejvíce bojí? Odpověď Vás možná překvapí

Německá vlajka
Německá vlajka
Foto: Pixabay

Berlín - Podle výroků politiků, generálů, vojenských analytiků a zpráv médií se zdá, že celá západní Evropa neřeší nic jiného než hrozbu Ruska a Severní Koreu. Nezisková organice Koerber Foundation zjistila, že Němci se mnohem více obávají amerického vedení.

Nepřekvapivě, největší procento respondentů (26%) se obává schopnosti Německa zvládnout příliv uprchlíků. Po uprchlících největší nejistotu vzbuzuje v Němcích Donald Trump (19%), následován Tureckem (17%), KLDR (10%) a Ruskem (8%).

V říjnovém průzkumu 56% z 1 005 Němců ve volebním věku popsalo vztah Německa a USA jako špatný nebo velmi špatný. Znepokojilo je Trumpovo rozhodnutí odejít od Pařížské dohody i jaderné dohody s Íránem a jeho slova o tom, že by Německo dluží USA za NATO. Kancléřka Angela Merkelová následně řekla, že Německo nemůže více spoléhat na USA a že Evropa musí vzít osud do svých rukou.

V průzkumu se nicméně ukázalo, že respondenti jsou skeptičtí ohledně toho, že by se Německo mělo více angažovat v mezinárodních krizích. 52% jich uvedlo, že by země měla pokračovat v poválečné politice zdrženlivosti. To může odrážet skutečnost, že ani Merkelová, ani její hlavní vyzývatelé v nedávné volební kampani nemluvili příliš o tom, jak by Německo mělo reagovat na výzvy, které představuje Trumpova vláda a Brexit.

Témata:  Donald Trump Německo uprchlíci Rusko Severní Korea

Související

Aktuálně se děje

9:06

Biden má agresivní formu rakoviny prostaty

Bývalému americkému prezidentovi Joeu Bidenovi byla diagnostikována agresivní forma rakoviny prostaty s metastázemi v kostech. Informovala o tom BBC s odvoláním na prohlášení jeho kanceláře. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Vladimir Putin a Donald Trump

Mimořádná zpráva

Trump telefonoval se Zelenským a Putinem. Šéf Kremlu trvá na nesmyslných požadavcích

Telefonický rozhovor mezi prezidentem Spojených států Donaldem Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem trval přes dvě hodiny a podle obou stran byl velmi přínosný. Ruské státní agentury RIA Novosti a TASS přinesly první informace, podle nichž Putin po skončení hovoru prohlásil, že „jsme obecně na správné cestě“ a že jednání s Trumpem bylo „velmi informativní a užitečné“. Navrhované 30denní bezpodmínečné příměří ale šéf Kremlu odmítnul, naopak Trump po hovoru uvedl, že Rusko a Ukrajina „okamžitě zahájí jednání o příměří“.