Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Turecko je bezpečné, tvrdí Nizozemsko. Problémy ale můžou způsobit uprchlíci

Evropská Unie
Evropská Unie
Foto: European Union

Brusel - Turecko je bezpečný stát, kam je možné z Řecka vracet uprchlíky. uvedl dnes nizozemský státní tajemník pro bezpečnost a spravedlnost Klaas Dijkhoff. Jde o reakci na nedávné verdikty řeckých soudů ve prospěch migrantů.

Řecké soudy nejméně v jednom případě rozhodly ve prospěch uprchlíka, který si u nich stěžoval, že jeho vrácení do Turecka nebylo právně v pořádku, neboť Turecko není bezpečná země. Podobné rozhodnutí přitom může zcela rozvrátit jádro postupu, v jehož důsledku v posledním měsíci poklesly počty migrantů přijíždějících do Řecka o 90 procent.

Organizace sledující dodržování lidských práv už v březnu dávaly najevo své znepokojení nad dohodou, některé před faktickou situací v Turecku a postupem tamních bezpečnostních sil vůči migrantům varují i nyní.

"Dostali jsme z Turecka ujištění o ochraně jak Syřanů tak občanů dalších zemí," poznamenal ale dnes eurokomisař pro vnitro a migraci Dimitris Avramopulos. Komise proto možnost vracet uprchlíky do Turecka hodnotí podle něj pozitivně a dnes jí v jejím postoji podpořily i unijní státy.

Podle českého ministra vnitra Milana Chovance je dobře, že podobné ujištění jasně zaznělo. "Jinak se může stát, že Řecko bude čelit hromadným žalobám migrantů, kteří budou na základě těchto dohod odsunuty," poznamenal.

Témata:  EU uprchlíci Turecko

Související

Aktuálně se děje

11. května 2025 19:48

11. května 2025 8:23

Den matek je tady. Tipy na dárky na poslední chvíli, které potěší

Dnes slavíme Den matek – svátek, který připomíná vděčnost, lásku a úctu k ženám, které nám daly život. Pokud jste na něj letos zapomněli nebo jednoduše nestihli pořídit dárek včas, nezoufejte. I na poslední chvíli se dají pořídit pozornosti, které potěší a udělají radost.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.