Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jednání o Sýrii: Asadova delegace se vrátila do Ženevy, opozice prý podminovává jednání

Sýrie
Sýrie
Foto: Pixabay

Ženeva/Damašek - V Ženevě od 28. listopadu probíhá osmé kolo rozhovorů o Sýrii. Vládní delegace původně přijela s denním zpožděním a po dvou dnech odcestovala do Damašku ke konzultacím. Nyní se do Švýcarska vrátila.

Rozhovory v Ženevě jsou nepřímé a obě delegace vyjednávají odděleně se zprostředkovatelem, jímž je zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura.

Šéf vládní delegace Bašár Džaafarí obvinil opozici, že "podminovává" atmosféru, protože nepřestává trvat na odstoupení syrského prezidenta Bašára Asada.

De Mistura ve čtvrtek prohlásil, že se rozhodne, zda bude vládní delegaci považovat za stranu, která rozhovory sabotuje. Jeden ze západních diplomatů, jehož dnes citovala agentura Reuters, řekl, že "opozice mimořádně dobře spolupracuje a chce se dohodnout".

"Jsou ale v těžké pozici, protože mají kritiky i ve svých řadách. Dostávají se pod tlak, když vláda bombarduje východní Ghútu a další místa," řekl tento zdroj k situaci na damašském předměstí. Ovládá ho opozice, ale armáda oblast několik let obléhá. Je tam na 400.000 lidí, kteří čelí humanitární krizi.

Témata:  Sýrie Švýcarsko OSN (Organizace spojených národů)

Související

Aktuálně se děje

1. března 2026 13:40

Babiš: Jsme připraveni okamžitě vyslat repatriační letadla pro české občany

Česká republika je připravena okamžitě vyslat repatriační letadla do Egypta pro své občany, kteří se nacházejí v Izraeli a rozhodli by se zemi opustit pozemní cestou. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Alíréza Aráfí

Írán po zabití Chameneího povede tříčlenná rada ajatolláha Alírézy Aráfía

Írán oficiálně oznámil zřízení tříčlenné přechodné rady, která převzala správu státních záležitostí po zabití nejvyššího duchovního vůdce, ajatolláha Alího Chameneího. V neděli byl do tohoto dočasného orgánu jmenován ajatolláh Alíréza Aráfí, vlivný člen ústavního dozorčího orgánu. Spolu s ním radu tvoří úřadující prezident Masúd Pezeškiján a šéf soudní moci Gholám-Hosejn Mohsení-Edžeí.