Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Evropská unie potvrdila začátek druhé fáze brexitu

Brexit
Brexit
Foto: Pixabay

Brusel - Prezidenti a premiéři 27 zemí EU dnes souhlasili s posunutím vyjednávání o brexitu do druhé fáze, tedy k rozhovorům o podobě přechodného období a o budoucích vztazích. Přesný právní text smlouvy, která bude řešit zachování práv občanů EU v Británii po brexitu, finanční vyrovnání a režim na irské hranici, teprve musí být dohodnut, podle diplomatů by první nástin mohl být hotov na konci ledna.

Na twitteru to krátce po začátku diskuse šéfů států a vlád sedmadvacítky k brexitu oznámil předseda Evropské rady Donald Tusk. Připojil gratulaci britské premiérce Therese Mayové, která ale dnes už v Bruselu u jednání není.

Mayová na twitteru reagovala poděkováním Tuskovi. Dnešní rozhodnutí označila za důležitý krok na cestě ke spořádanému a hladkému britskému odchodu z evropského bloku a k novému budoucímu partnerskému vztahu.

EU27 tak dnes potvrdila, že se minulý týden vyjednávačům obou stran podařilo dosáhnout "dostatečného pokroku" v první fázi rozhovorů. V ní se obě strany shodly na rámcové představě budoucí smlouvy o britském odchodu z EU na konci března 2019.

Evropská unie nyní od Britů čeká přesnější představu o tom, co přesně znamená snaha několikrát deklarovaná Mayovou o "hluboké a speciální partnerství" s EU po britském odchodu z unie.

Summit sedmadvacítky dnes také potvrdil politické pokyny pro druhou fázi jednání. K nim kromě jiného Tusk napsal, že v pravděpodobně dvouletém přechodném období bude muset v Británii platit veškeré unijní právo, Londýn už ale ztratí možnost ovlivňovat jeho podobu. Na základě nynějšího dokumentu by měla Evropská komise zemím nabídnout v lednu ke schválení konkrétní vyjednávací mandát pro rozhovory o přechodném období s britskou stranou.

Témata:  Brexit Donald Tusk EU

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.