Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bílý dům má prý nové důkazy o tom, že KLDR šířila virus WannaCry

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixmac

Washington - Bílý dům poprvé oficiálně připsal Severní Koreji odpovědnost za šíření počítačového programu WannaCry, který infikoval statisíce počítačů ve 150 zemích světa. Virus, který se začal šířit v květnu, zabraňoval uživatelům v přístupu k počítači a vyžadoval zaplacení výkupného.

Bezpečnostní poradce prezidenta Donalda Trumpa Tom Bossert v pondělí uvedl, že Pchjongjang ponese za vytvoření viru následky. "Severní Korea jednala zvláště zle, převážně bez kontroly, po více než desetieltí, a její zlovolné činy jsou čím dál zřetelnější," napsal Bossert v článku pro deník Wall Street Journal.

USA prý mají vlastní důkazy a opírají se i o závěry dalších zemí a společností jako je Británie či Microsoft.

Někteří experti původně tvrdili, že jedna z prvních verzí viru má část kódu společnou s některými programy používanými skupinou Lazarus, která je podle mnoha expertů krycí hlavičkou pro severokorejské hackery. Později se však objevil jazykový rozbor, podle něhož vedla stopa spíše do Číny.

Virus napadl například počítače britského zdravotního systému či vládních úřadů v Rusku, Španělsku a dalších zemích, ale i velké firmy jako Nissan či Renault.

Témata:  počítačové viry USA Severní Korea

Související

Aktuálně se děje

11. května 2025 19:48

11. května 2025 13:22

Turek a Lipavský si v televizi vjeli do vlasů. Padala slova o diktátu i jaderných zbraních

Napětí mezi europoslancem Filipem Turkem (za Motoristé sobě) a ministrem zahraničí Janem Lipavským (nestr.) vygradovalo v nedělním pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.