Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bílý dům má prý nové důkazy o tom, že KLDR šířila virus WannaCry

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixmac

Washington - Bílý dům poprvé oficiálně připsal Severní Koreji odpovědnost za šíření počítačového programu WannaCry, který infikoval statisíce počítačů ve 150 zemích světa. Virus, který se začal šířit v květnu, zabraňoval uživatelům v přístupu k počítači a vyžadoval zaplacení výkupného.

Bezpečnostní poradce prezidenta Donalda Trumpa Tom Bossert v pondělí uvedl, že Pchjongjang ponese za vytvoření viru následky. "Severní Korea jednala zvláště zle, převážně bez kontroly, po více než desetieltí, a její zlovolné činy jsou čím dál zřetelnější," napsal Bossert v článku pro deník Wall Street Journal.

USA prý mají vlastní důkazy a opírají se i o závěry dalších zemí a společností jako je Británie či Microsoft.

Někteří experti původně tvrdili, že jedna z prvních verzí viru má část kódu společnou s některými programy používanými skupinou Lazarus, která je podle mnoha expertů krycí hlavičkou pro severokorejské hackery. Později se však objevil jazykový rozbor, podle něhož vedla stopa spíše do Číny.

Virus napadl například počítače britského zdravotního systému či vládních úřadů v Rusku, Španělsku a dalších zemích, ale i velké firmy jako Nissan či Renault.

Témata:  počítačové viry USA Severní Korea

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.