Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Finové se bojí alkoholismu? V obchodech koupí silnější pivo, policie musí posílit hlídky

Alkohol
Alkohol
Foto: Pixmac

Helsinky - Finsko od 1. ledna umožní nákup silnějších piv i mimo obchody státního monopolu Alko. Prodejny Alko, kde jsou k dostání vína a lihoviny, navíc prodlouží otevírací dobu. Toho se ale lidé bojí.

Na změny, ze kterých mají mnozí Finové radost, s obavami hledí ministerstvo vnitra. To totiž předpokládá, že uvolnění pravidel vyústí ve větší počet alkoholových deliktů. Ministerstvo kvůli tomu zvažuje posílit stav policie o 200 nových příslušníků, uvedla finská televize YLE.

Zákon, který parlament schválil před týdnem a finský prezident Sauli Niinistö ve čtvrtek podepsal, představuje pro Finy zásadní změnu. Podle dosud platné právní normy platí, že ve Finsku není v obchodech s výjimkou Alka možné koupit pivo či jiný alkoholický nápoj s obsahem alkoholu vyšším než 4,7 procenta. Od ledna se ale limit zvýší na 5,5 procenta.

V supermarketech, večerkách či čerpacích stanicích tak bude k dostání nejen více piv, ale také silnější cidery či různé míchané alkoholické nápoje.

Obchody se zásobováním pivy a dalšími dosud zapovězenými alkoholickými nápoji začaly, jakmile Niinistö zákon podepsal, legální prodej ale bude zahájen až od ledna. Prodejci podle YLE pracují přesčas, aby se na novinku připravili. Připravuje se i pivovar Sinebrychoff, který je jedním z největších finských výrobců alkoholických nápojů a mezi jehož značky patří ve Finsku populární piva Koff a Karhu.

Témata:  Finsko alkohol policie Finsko

Související

Aktuálně se děje

5. dubna 2026 12:33

Lucie Bílá šokovala i své přátele. O svatbě nikdo z nich netušil

Zpěvačka Lucie Bílá, která se chystá na oslavu svého životního jubilea, připravila pro své nejbližší přátele šok, na který jen tak nezapomenou. To, co původně vypadalo jako obyčejný narozeninový mejdan pro vyvolené, se během okamžiku proměnilo v bujarou svatební veselku. Mnohonásobná slavice totiž dokázala před veřejností i svými hosty utajit, že se provdala za svého dlouholetého partnera Radka Filipiho.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy