Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Súdánu je výjimečný stav země

Armáda Jižního Súdánu
Armáda Jižního Súdánu
Foto: Pixabay

Chartúm - Súdánský prezident Umar Bašír vyhlásil na části území šestiměsíční výjimečný stav. Oznámila to dnes státní tisková agentura SUNA.

Jde o součást odzbrojovací kampaně, kterou Bašír v říjnu nařídil poblíž Dárfúru a státu Modrý Nil, uvedla agentura Reuters.

Západosúdánským Dárfúrem zmítá násilný konflikt od roku 2003, kdy proti vládě v Chartúmu začala bojovat nearabská skupina, která se cítila vládou utiskována. Podle OSN v bojích zatím přišlo o život 300.000 lidí a zhruba 2,7 milionu jich bylo nuceno opustit své domovy.

Ve státech Jižní Kurdufán a Modrý Nil na jihu Súdánu pak stojí vládní jednotky proti povstalcům, kteří chtějí pro oblast nezávislost. Boje se rozhořely v červenci 2011 krátce předtím, než se od Súdánu oddělila jižní část a vznikl Jižní Súdán.

Témata:  Jižní Súdán

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.