Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Michail Saakašvili dostal tři roky natvrdo. Gruzínský soud ho odsoudil v nepřítomnosti

Michail Saakašvili
Michail Saakašvili
Foto: Wikimedia Commons

Tbilisi - Soud v Tbilisi dnes v nepřítomnosti odsoudil gruzínského exprezidenta Michaila Saakašviliho ke třem letům vězení. Podle verdiktu úmyslně přokročil pravomoci v dobách, kdy jako hlava státu omilostnil policisty odsouzené za vraždu bankéře.

Saakašviliho přívrženci, shromáždění u soudní budovy, podle agentury Interfax předpokládají, že se exprezident proti rozsudku odvolá. A to případně i k Evropskému soudu pro lidská práva.

"Vypovídá to o tom, že gruzínský režim na mě za pět let nenašel nic podstatného," zareagoval podle serveru Gruzija online exprezident. Rozsudek je podle něj naprosto nezákonný a odporuje "všem mezinárodním a národním právním normám a zdravému rozumu", protože právo hlavy státu udělovat milosti není ničím omezeno.

V roce 2009 Saakašvili omilostnil čtyři policisty, kteří si odpykávali trest za to, že v roce 2006 zavraždili bankéře Sandra Girgvlianiho. Vražda vyvolala skandál, protože do ní byl nepřímo zapleten i tehdejší ministr vnitra Vano Merabišvili a další vysocí činitelé, poznamenal Interfax.

Saakašvili podle obžaloby udělil milosti, jak dříve přislíbil ve zločinném spiknutí s exministrem vnitra a ve snaze krýt další vysoce postavené činitele a zabránit průchodu spravedlnosti. Soud dal tomuto obvinění plně za pravdu.

Saakašvili vládl Gruzii devět let, ale v roce 2012 jeho strana prohrála volby, a tak po vypršení svého mandátu odjel do zahraničí. Nový režim po prvním pokojném převzetí moci za dobu nezávislosti Gruzie uvrhl do vězení desítky bývalých státních činitelů včetně expremiéra Vana Merabišviliho, za což si vysloužil kritiku západních spojenců.

Saakašvili se na Ukrajině politicky angažuje od roku 2015, do země ho pozval ukrajinský prezident Petro Porošenko, udělil mu ukrajinské občanství a jmenoval gubernátorem Oděsy. Vztahy mezi oběma politiky ale postupně ochladly; Saakašvili ukrajinskému prezidentovi vyčítá tolerování korupce a váhavé prosazování reforem. Nyní vede kampaň za prezidentovo odvolání.

Na Ukrajině ale Saakašvili čelí obvinění, že ve spolčení se zločineckou skupinou napomáhal státnímu převratu. Verdikt v Tbilisi a chystaný proces v Kyjevě podle Saakašviliho svědčí o tom, že se jej dohodli zneutralizovat oligarchové Ivanišvili a Porošenko, kteří tak vycházejí vstříc dávnému přání ruského prezidenta Vladimira Putina.

Témata:  Michail Saakašvili Gruzie Ukrajina

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.