Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Jižním Súdánu vypukly další střety, příměří nezabralo

Armáda Jižního Súdánu
Armáda Jižního Súdánu
Foto: Pixabay

Juba - Vojáci jihosúdánského prezidenta Salvy Kiira se ve čtvrtek večer nedaleko hlavního města Juba střetli s protivládními povstalci. Uvedl to dnes mluvčí vládních sil.

Opozice odmítá, že by porušila klid zbraní dohodnutý na konci prosince. Prohlášení armády označila za propagandu, napsala agentura Reuters.

"Přibližně ve 22:30 včera večer (20:30 SEČ) zaútočili banditi pod přímým velením podplukovníka Chana Garanga na pozici SPLA (vládní vojsko) na severu Kapuru," řekl mluvčí Lul Ruai Koang. Podplukovník Garang zběhl k opozičním silám v minulém roce. Přepadení armádního stanoviště se mělo odehrát ani ne 20 kilometrů na západ od hlavního města Juba a podle Koanga při něm zahynulo několik lidí.

"To jsme nebyli my, my nikdy neútočíme na Jubu," řekl mluvčí povstalců na straně bývalého viceprezidenta Rieka Machara. "Je to jen vládní propaganda, aby nás obvinili z přečinů," dodal.

Poslední příměří mezi vládou a povstalci začalo platit na Štědrý den, ihned se ale objevily zprávy o jeho porušení a z rozpoutání palby se vzájemně obvinily obě strany. Spojené státy, Británie a Norsko po Novém roce varovaly před dalším porušováním klidu zbraní a uvedly, že osoby zodpovědné za narušování míru budou za své činy potrestány.

Témata:  Jižní Súdán

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.