Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Jižním Súdánu umírá rekordní počet humanitárních pracovníků

OSN
OSN
Foto: Pixabay

Juba - Ve válkou zmítaném Jižním Súdánu loni přišlo o život při násilných incidentech 28 humanitárních pracovníků. Podle OSN jde o nový rekord v zemi, kde panuje jedna z nejhorších bezpečnostních situací na světě.

Informovala o tom dnes agentura AP. Humanitární organizace loni informovaly o 1153 incidentech, které zahrnovaly násilí, krádeže a vyhrožování.

Podle OSN tento trend ukazuje, že situace humanitárních pracovníků v Jižním Súdánu se výrazně zhoršila. Prezident Salva Kiir přitom loni v listopadu nařídil, aby nebylo humanitárním pracovníkům po celé zemi bráněno v činnosti.

Občanská válka v Jižním Súdánu začala v roce 2013 po rozchodu prezidenta Kiira a viceprezidenta Rieka Machara, postupně se však do bojů zapojily další strany, a konflikt je tak velmi nepřehledný. Zahraniční média poukazují na to, že jihosúdánské obyvatelstvo je rozděleno především podle etnického klíče a i hlavní dva aktéři války pocházejí z jiných etnických skupin.

Témata:  Jižní Súdán OSN (Organizace spojených národů) humanitární pomoc

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.