Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Premiér Indie hájil na fóru volný obchod. Nepřímo zaútočil i na Trumpa

Světové ekonomické fórum
Světové ekonomické fórum
Foto: news.com

Davos - Na Světovém ekonomickém fóru v Davosu dnes s projevem vystoupil indický premiér Naréndra Módí. Mimo jiné varoval, že protekcionismus získává půdu pod nohama a globalizace ztrácí svou přitažlivost.

Módí vede velkou vládní a podnikatelskou delegaci. Je prvním indickým premiérem, který přijel do Davosu v čele velké delegace za 21 let. Jeho cílem je ukázat zde Indii jako rychle rostoucí ekonomickou mocnost a potenciálního tahouna globálního růstu.

Indický premiér v projevu upozornil, že síly protekcionismu začínají být opět aktivní. Aniž by přímo zmínil amerického prezidenta Donalda Trumpa nebo Spojené státy, prohlásil, že řešením této znepokojující situace proti globalizaci není izolace.

Módího projev si přišli vyslechnout výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová, prezidenti Rwandy a Zimbabwe či bývalý viceprezident USA Al Gore.

Slova indického premiéra byla jakýmsi pokračováním loňského projevu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Ten loni v Davosu vylíčil svou zemi jako hlavního zastánce globalizace a obchodní liberalizace.

Témata:  Naréndra Módí Světové ekonomické forum Indie

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.