Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Brexit byla podle Camerona chyba, ale ne katastrofa

David Cameron
David Cameron
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Davos (Švýcarsko) - To, že Britové předloni souhlasili s odchodem Spojeného království z Evropské unie, byla sice chyba, nebyla to ale katastrofa. Na Světovém ekonomickém fóru v Davosu to dnes v soukromém rozhovoru řekl bývalý britský premiér David Cameron.

"Jak stále říkám, je to omyl, nikoliv katastrofa. Ukázalo se to být méně zlým, než jsme si původně mysleli," uvedl Cameron v rozhovoru s indickým ocelářem Lakshmim Mittalem, který je rovněž v Davosu. "Stejně to ale bude složité," dodal expremiér, jehož výroky zaznamenaly kamery kanálu Channel 5 News.

O odchodu Británie z Evropské unie nechal předloni 23. června hlasovat právě tehdejší premiér Cameron, který tak splnil svůj předvolební slib. Během kampaně ale bojoval za setrvání Spojeného království v unii. Když se pak voliči přiklonili k brexitu, opustil politiku a moc nad rozhádanou Konzervativní stranou i Británií převzala tehdejší ministryně vnitra Theresa Mayová.

Zastánci setrvání Británie v Evropské unii před referendem varovali, že rozhodnutí opustit unii bude mít okamžité hospodářské následky. Sám Cameron například varoval před ztrátou 820.000 pracovních míst během dvou let po referendu. Kritici jeho kampaň označovali jako "Project Fear", tedy projekt, jehož cílem je lidem nahnat strach.

Témata:  David Cameron Švýcarsko Brexit

Související

Aktuálně se děje

26. dubna 2026 20:44

25. dubna 2026 20:24

Jitka Boho se svěřila fanouškům s trápením. Prosí je o pomoc

Zpěvačka a herečka Jitka Boho se otevřeně svěřila s nepříjemnými zdravotními komplikacemi, které ji v poslední době výrazně omezují v osobním i profesním životě. Čtyřiatřicetiletou umělkyni trápí silné migrény doprovázené takzvanou aurou, což je stav, který se projevuje poruchami smyslového vnímání, nejčastěji zraku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy