Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bude Assange po letech opět volný? Londýnský soud brzy rozhodne o zatykači

soudy
soudy
Foto: Pixabay

Londýn - Julian Assange žádá soud v Londýně o stažení zatykače, který byl na něj vydán v roce 2012, když se nedostavil k jednání ohledně vydání švédské justici. Od té doby se ukrývá v britské metropoli na velvyslanectví Ekvádoru.

"Usiluje o to (Assange), aby byl zatykač zrušen, neboť Švédové potvrdili, že extradiční žádost již není platná," řekl mluvčí britské prokuratury Crown Prosecution Service. Právník Mark Summers dnes u soudu řekl, že žádost "ztratila svůj smysl a svoji funkci".

O vydání Assange žádalo Švédsko kvůli obviněním ze znásilnění, kterého se údajně dopustil v roce 2010. Assange se před vydávacím řízením uchýlil na ekvádorskou ambasádu v obavě, že by ho Švédsko vydalo do USA, kde mu hrozí stíhání kvůli zveřejnění tajných dokumentů. Švédská prokuratura ale loni v květnu zastavila předběžné vyšetřování údajného sexuálního násilí, a podle Assange by tak měli stíhání zastavit i Britové.

Soudkyně Emma Arbuthnotová má ve věci rozhodnout 6. února. Na otázku agentury Reuters, zda by úspěch se žádostí pro Assange nakonec znamenal svobodu, odpověděl mluvčí britské prokuratury: "Hypoteticky ano, tak by zněla naše interpretace".

Pobyt zakladatele WikiLeaks na ekvádorské ambasádě se už protáhl na více než pět a půl roku a britská média tento týden na základě posledních pozorování lékařů uvedla, že jeho současná životní situace má "nebezpečný" vliv na jeho zdraví. Assange by se do Ekvádoru, který mu udělil azyl a v prosinci také občanství, rád přestěhoval. Ekvádorská vláda ale na začátku roku uvedla, že ambasádu neopustí, dokud nebude mít zaručen bezpečný odchod.

Témata:  Julian Assange Velká Británie Ekvádor soudy

Související

Aktuálně se děje

11:41

Tučňáci a rypouši si musí uvědomit, proti komu stojí. Nebo na ně bude vyslán JD Vance

Donald Trump znovu nekompromisně udeřil tak, jak to ještě neudělal nikdo jiný. Kromě všech, kdo léta „zneužívali americké dobroty“, vyvíjí nátlak také na Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy. Uvalil na ně 10% cla, což by jistě otřáslo místní ekonomikou – pokud by tedy nějaká existovala.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy