Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bude Assange po letech opět volný? Londýnský soud brzy rozhodne o zatykači

soudy
soudy
Foto: Pixabay

Londýn - Julian Assange žádá soud v Londýně o stažení zatykače, který byl na něj vydán v roce 2012, když se nedostavil k jednání ohledně vydání švédské justici. Od té doby se ukrývá v britské metropoli na velvyslanectví Ekvádoru.

"Usiluje o to (Assange), aby byl zatykač zrušen, neboť Švédové potvrdili, že extradiční žádost již není platná," řekl mluvčí britské prokuratury Crown Prosecution Service. Právník Mark Summers dnes u soudu řekl, že žádost "ztratila svůj smysl a svoji funkci".

O vydání Assange žádalo Švédsko kvůli obviněním ze znásilnění, kterého se údajně dopustil v roce 2010. Assange se před vydávacím řízením uchýlil na ekvádorskou ambasádu v obavě, že by ho Švédsko vydalo do USA, kde mu hrozí stíhání kvůli zveřejnění tajných dokumentů. Švédská prokuratura ale loni v květnu zastavila předběžné vyšetřování údajného sexuálního násilí, a podle Assange by tak měli stíhání zastavit i Britové.

Soudkyně Emma Arbuthnotová má ve věci rozhodnout 6. února. Na otázku agentury Reuters, zda by úspěch se žádostí pro Assange nakonec znamenal svobodu, odpověděl mluvčí britské prokuratury: "Hypoteticky ano, tak by zněla naše interpretace".

Pobyt zakladatele WikiLeaks na ekvádorské ambasádě se už protáhl na více než pět a půl roku a britská média tento týden na základě posledních pozorování lékařů uvedla, že jeho současná životní situace má "nebezpečný" vliv na jeho zdraví. Assange by se do Ekvádoru, který mu udělil azyl a v prosinci také občanství, rád přestěhoval. Ekvádorská vláda ale na začátku roku uvedla, že ambasádu neopustí, dokud nebude mít zaručen bezpečný odchod.

Témata:  Julian Assange Velká Británie Ekvádor soudy

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 20:24

Na boj s extrémním počasím míří rekordní částka. Má zachránit desítky milionů lidí

Zelený klimatický fond (GCF) schválil rekordní grant ve výši 103,2 milionu dolarů na posílení systémů včasného varování v sedmi zemích, které jsou silně ohroženy klimatickými změnami. Projekt, který povede Rozvojový program OSN (UNDP), bude trvat pět let a přinese přímý prospěch více než 78 milionům lidí v Antigui a Barbudě, Kambodži, Čadu, Ekvádoru, Etiopii, Fidži a Somálsku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

AfD (Alternativa pro Německo)

Volby v Německu: Scholzův pád se očekává, překvapením může být AfD

V Německu začaly klíčové volby do spolkového parlamentu. Ty mohou přinést zásadní změny nejen pro samotnou zemi, ale i pro Evropu jako celek. Očekává se, že současný kancléř Olaf Scholz bude nahrazen konzervativcem Friedrichem Merzem, jehož CDU/CSU se v průzkumech pohybuje kolem 30 procent. Hlavním otazníkem však zůstává, jak velkou podporu získá krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD), která si vydobyla druhé místo a osciluje okolo 20 procent.