Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Falešný poplach na Havaji? Padají hlavy. Odstupují šéfové krizového štábu

Havajské ostrovy
Havajské ostrovy
Foto: Pixabay

Honolulu - Dva vrchní civilní představitelé havajského úřadu pro řešení krizových situací, podali v úterý výpověď. Důvodem je falešný poplach před balistickou střelou, který 13. ledna vystrašil obyvatele havajských ostrovů.

Havaj ohrožují severokorejské balistické rakety, o nichž Pchjongjang tvrdí, že mohou zasáhnout i kontinentální USA. Americký ostrovní stát je severokorejskému území nejblíže, na Havajské ostrovy by severokorejská raketa dopadla 20 minut po startu. Úřady informovaly, že jde o falešný poplach, až 38 minut po výstraze. 

Federální komunikační komise (FCC), která incident vyšetřuje uvedla, že falešný poplach byl výsledkem lidského pochybení a nedostatku vnitřních regulací, které by podobné situaci zabránily. Podle FCC se chyba stala na přelomu směň, kdy zaměstnanec z nové směny nevěděl, že se jeho předchůdce rozhodl vyhlásit cvičný poplach.

Zaměstnanec, který pochybil, byl následně propuštěn a s vyšetřovateli odmítá spolupracovat. Podle FCC hodnocení jeho dřívějších pracovních výkonů bylo špatné.

Vyslat výstrahu bylo možné, protože k rozeslání SMS zpráv na telefony obyvatel Havaje, do televize a rozhlasu nebyla zapotřebí autorizace nadřízených. Tento nedostatek se změní, slíbila FCC.

Témata:  Havajské ostrovy USA EuroZprávy.cz

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.