Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rakouští politici se hádají, co se zeměmi V4

Sídlo Evropského parlamentu
Sídlo Evropského parlamentu
Foto: Pixabay

Vídeň - Tři rakouští politici se střetli kvůli způsobu, jak by se Evropská unie měla chovat k zemím V4 (Česko, Maďarsko, Polsko, Slovensko). Řešilo se především to, zda by na tyto státy měly být uvaleny sankce.

Ve středeční diskuzi padly návrhy na ostřejší postup a sankce vůči V4, ale i výzvy k trpělivosti s "táborem Orbána", informovala dnes agentura APA.

Vytvoření účinného sankčního mechanismu, který by mohl být proti visegrádské čtyřce použit, podpořili europoslanec a někdejší místopředseda Evropského parlamentu Othmar Karas z lidové strany (ÖVP) či bývalý sociálnědemokratický ministr dopravy Jörg Leichtfried. Pokud nebude mít EU efektivní sankční mechanismus, který by bylo možné použít proti těm, kteří se rozhodli určité věci prostě blokovat, ztratí podle Leichtfrieda unie na důvěryhodnosti. Soudní dvůr EU podle něj nyní musí jen "nečinně přihlížet podkopávání právního státu" v některých visegrádských zemích.

Na pátečním summitu v Budapešti se premiéři Česka, Slovenska, Polska a Maďarska dohodli na tom, že budou trvat na tom, aby se v EU všechna rozhodnutí přijímala na základě shody všech členů. Český premiér v demisi Andrej Babiš tehdy uvedl, že situace, kdy je některá z členských zemí - jako v roce 2015 v případě zavedení kvót na přerozdělování uprchlíků - přehlasována, je neakceptovatelná.

Rakouský exministr dopravy Leichtfried v této souvislosti uvedl, že ho v novinách zaujal nedávný rozhovor s německo-francouzským politikem Danielem Cohnem-Benditem, podle kterého by se EU mohla v příštích letech ozdravit nejen v důsledku brexitu, ale i prostřednictvím vystoupení některých států z východní Evropy, které nechtějí spolupracovat.

Proti tomu se v diskusi postavil mluvčí rakouské vládní ÖVP pro evropské otázky Reinhold Lopatka. Visegrádské státy podle něj sice dělají problémy, hovořit ale o jejich odchodu z EU není řešením. Je třeba dělat vše pro to, aby "ať už Maďaři, Poláci či kdokoli další našli cestu zpět", řekl Lopatka. Podle něj by se státy V4 neměly "stavět na pranýř".

Témata:  EU Visegradská čtyřka Rakousko

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.