Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lék na Alzheimerovu chorobu? Vědecký výzkum dává naději

Vědci
Vědci
Foto: Pixabay

Tokio - Vědci ohlásili posun ve výzkumu včasné diagnostiky Alzheimerovy choroby. Tou trpí ve světě až 50 milionů osob a očekává se, že do roku 2050 jich bude 131 milionů. V ČR je registrováno 150.000 pacientů. V roce 2050 jich může být až 380.000. Účinný lék zatím neexistuje.

Studie hovoří o více než 90procentní přesnosti krevního testu použitého k odhalení přítomnosti proteinu spojovaného s touto demencí. Ke zjištění amyloidního proteinu beta spojovaného s nemocí se nyní používá vyšetření mozku nebo rozbor mozkomíšního moku. Jde ale o nákladné procedury, které navíc přinesou výsledek, až když už nemoc začala nebo pokročila.

Kdyby byl k dispozici levný krevní test, mohly by farmaceutické firmy získat soubor rizikových osob k testování případných léků, řekl Kacuhiko Janagisawa, který vedl výzkum v japonském národním centru pro geriatrii a gerontologii.

Vědcům je známo, že choroba začíná dřív, než se poprvé objeví symptomy. Klíčem k objevení účinného léku je podle nich schopnost získat informace o vzniku nemoci v co nejranějším stadiu. Do studie, která byla zveřejněná v odborném časopise Nature, bylo zapojeno 252 Australanů a 121 Japonců ve věku od 60 do 90 let.

"Jestliže to bude možné opakovat na větším vzorku lidí, pak nám to pomůže nahlédnout na změny související s Alzheimerovou chorobou, k nimž v mozku dochází. Cesta k tomu, abychom byli schopni diagnostikovat Alzheimerovu chorobu z krevního testu, je ale ještě dlouhá," domnívá se Mark Dallas z Readingské univerzity.

Témata:  alzheimerova nemoc vědci nemoc

Související

Aktuálně se děje

14:26

Policejní zásah na škole v Černošicích. Scénář byl opět podobný

Policisté už poněkolikáté během probíhajícího týdne zasahovali ve škole. Tentokrát vyjížděli na ZŠ ve středočeských Černošicích, kde jeden ze školáků vytáhl během vyučování maketu střelné zbraně. Policie se případem nadále zabývá. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy