Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Závislost na videohrách je duševní nemoc, rozhodla WHO

Světová zdravotnická organizace (WHO)
Světová zdravotnická organizace (WHO)
Foto: Reprofoto ČT

Ženeva - Závislost na videohrách bude zařazena na seznam duševních nemocí Rozhodla i tom Světová zdravotnická organizace (WHO).

Informaci dnes potvrdil generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Nový katalog, podle něhož se řídí i národní zdravotnické orgány a pojišťovny, bude platit od června.

Zařazení choroby na seznam je podle šéfa WHO jen prvním krokem. Poté má WHO vypracovat směrnice ukazující možnosti léčby.

Diagnóza s označením „herní choroba" (gaming disorder) se vztahuje na lidi, kteří tráví hodiny hraním videoher, přičemž tato závislost trvale mění jejich životy. Hráči se přitom nedokážou své vášně vzdát. „Tato závislost narušuje i tělesné funkce," upozornil šéf WHO. Uvedl například zrak nebo celkovou kondici.

Ghebreyesus chce kromě toho obecně zlepšit rychlost reakce organizace v nouzových situacích, například v případě velkých epidemií. Země, které disponují nezbytnými kapacitami, mají zřídit vlastní tísňové lékařské týmy, které budou schopny do 72 hodin zakročit i v sousedních zemích.

Při epidemii eboly v Africe v roce 2014 Světová zdravotnická organizace sama přiznala váhavou reakci. Krvácivá horečka tehdy usmrtila více než 11.000 lidí.

Šéf WHO chce v programech organizace na celém světě klást větší důraz na prevenci a zlepšení základního zásobení lékařskými potřebami. Ústředním tématem zdravotní dopady klimatické změny.

Témata:  WHO nemoc počítačové hry

Aktuálně se děje

14. července 2024 19:37

Nové detaily z vyšetřování atentátu na Trumpa: FBI řeší motiv, zbraň i nález výbušnin

Střelec Thomas M. Crooks, který se v sobotu pokusil zastřelit bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, zřejmě použil zbraň patřící svému otci. Zahraničním médiím už se podařilo kontaktovat i zástupce školy, kterou útočník absolvoval, či jeho současného zaměstnavatele. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy