Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Migrace bude dál problém, musíme zastavit emoce, varuje Tusk

Donald Tusk
Donald Tusk
Foto: European Union

Vídeň – Do Vídně dnes zavítal předseda Evropské rady Donald Tusk. Při té příležitosti prohlásil, zvládání migračního proudu do Evropy bude výzvou na mnoho příštích let. 

Rakouský kancléř Sebastian Kurz po setkání s Tuskem oznámil, že Rakousko, jehož země bude v druhé polovině roku předsedat EU, bude v 20. září hostit summit věnovaný právě migraci. Vídeňská schůzka se podle něj zaměří na „boj proti ilegální migraci".

Tusk řekl, že s Kurzem mají na téma migrace „podobné názory". Podle šéfa unijních summitů „migrace zůstane výzvou po mnoho příštích let, a proto potřebujeme najít řešení, které zajistí, že EU může společně s národními státy zvládnout budoucí migrační proudy dostatečně a bez vytváření rozporů".

Přispět k tomu musí všechny evropské země, zdůraznil Tusk. Především je podle něj třeba zastavit „destruktivní emoce" kolem tématu přerozdělování migrantů, protože „nadále přiživují populismus a rozdělují Evropu".

Rakouská nová vládní koalice, kterou tvoří kancléřovi lidovci (ÖVP) společně s protiimigračními svobodnými (FPÖ), si vytyčila jako jednu ze svých priorit zabránit opakování chaotické situace z roku 2015, kdy do Rakouska přes Balkán hromadně proudili uprchlíci a migranti.

Postoj Vídně se v poslední době přiblížil k názorům zemí visegrádské skupiny (V4) v oblasti migrační politiky. Kurz na konci ledna prohlásil, že souhlasí s názorem V4, že povinné kvóty na přerozdělování uprchlíků jsou neúčinné. Rakousko i Česká republika, Slovensko, Polsko a Maďarsko kladou důraz na silnější ochranu vnějších hranic EU.

Témata:  Donald Tusk EU uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.