Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Při nejhorším teroristickém útoku v historii Egypta zemřelo 300 lidí

Egypt
Egypt
Foto: Pixabay

Káhira - Nejhorší teroristický útok v dějinách Egypta si vyžádal přes 300 mrtvých. 25 až 30 ozbrojenců s černým praporem Islámského státu (IS) přijelo 24. listopadu 2017 v pěti vozech SUV k mešitě Ravda ve městě Bir al-Abd a zaujalo pozice u vchodů a oken.

V okamžiku, kdy místní imám zahájil modlitby, začali útočníci střílet a házet granáty na přibližně 500 lidí, kteří byli v mešitě. Při útoku přišlo o život 311 lidí, včetně 27 dětí, a 122 dalších osob bylo zraněno. Podle některých svědků vraždění trvalo asi 20 minut.

Mezi věřícími propukl křik a nářek vyvolaný bolestí a strachem. Část lidí v panice zamířila ke dveřím, část se drala k oknům ve snaze dostat se ven, ale i tam na ně čekala smrt. Útočníci byli podle svědků při masakru natolik klidní, že po prvním kole střelby metodicky kontrolovali oběti, zda nejeví nějaké známky života. Ty, kteří se hýbali nebo dýchali, nemilosrdně stříleli do hlavy nebo do hrudi. Když k mešitě přijely záchranky, zahájili palbu i na ně. Pak nastoupili do svých aut a ujeli.

Podle místních obyvatel si pachatelé terč útoku vybrali záměrně kvůli tomu, že do mešity Ravda chodí příslušníci kmene Savarka. O nich je známo, že spolupracují s bezpečnostními silami proti radikálům a jsou vyznavači súfismu, mystické formy islámu, kterou jiné muslimské skupiny považují za kacířství.

Ke zločinu se doposud nikdo nepřihlásil. Neučinila tak ani organizace IS, pod jejímž praporem útočníci vraždili a která je hlavním podezřelým.

Egyptská armáda v odvetě za hrůzný zločin zahájila letecké údery na cíle radikálů v horách v okolí Bir al-Abdu. Armáda poté oznámila zničení několika vozidel, která byla při útoku použita, a zabití neupřesněného počtu prchajících teroristů. Letadla podle vojáků rovněž zničila několik základen radikálů.

Egyptské úřady dlouhodobě přičítají odpovědnost za zabití stovek policistů a vojáků na Sinajském poloostrově teroristické organizaci Sinajská provincie, jejíž členové v listopadu 2014 přísahali věrnost vůdci IS abú Bakrovi Bagdádímu.

Témata:  teroristické útoky v Egyptě Egypt terorismus útok na mešitu na Sinaji

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.