reklama

Turecké novináře o nótě informoval turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu. Muslim byl o víkendu zatčen v Praze na základě zatykače vydaného na žádost Ankary.

Ministr dnešní rozhodnutí pražského soudu neuvalit na Muslima vazbu označil za skandální pošlapání práva. „Pro nás je Muslim terorista, vůdce teroristické sítě, tuto pravdu nic nezmění," citovaly ministra na svých webech mimo jiné turecké listy Vatan, Haberler nebo BirGün.

„Nejsme s tím spokojeni, poslali jsme České republice nótu," řekl Çavuşoglu. Diplomatický dokument podle něj odeslala do Prahy kromě jeho ministerstva zahraničí i ministerstva vnitra a spravedlnosti. Ankara podle Çavuşoglua bude Muslima nadále pronásledovat, „ať už si půjde kamkoli", dokud nebude dopaden a dopraven do Turecka. „Nevzdáme to," dodal.

Naopak Sálih Muslim, považuje své propuštění v Česku za rozhodnutí nezávislého soudu, který nepodléhá politickým tlakům. Popřel také, že by byl zapojen do teroristických útoků. „Domnívám se, že to není rozhodnutí politické, ale právní," komentoval Muslim usnesení pražského městského soudu, které je pravomocné. Zdůraznil, že politická rozhodnutí vůči jeho osobě naopak dělá turecká strana.

reklama