New York - Severní Korea podle OSN posílá do Sýrie materiál, který může být použit pro výrobu chemických zbraní a balistických raket. Zmiňuje zhruba 40 takových zásilek. Podle zprávy byli také severokorejští experti na raketové technologie viděni v centrech na výrobu zbraní v Sýrii.
Severní Korea podléhá sankcím Rady bezpečnosti OSN v souvislosti s raketovými a jadernými zbrojními programy KLDR. Zprávu, v níž se obvinění vůči Severní Koreji objevuje, sestavil tým expertů OSN, který hodnotí dodržování rezolucí OSN ze strany Pchjongjangu. Zpráva zatím nebyla publikována, novináři BBC a agentury AP ale měli možnost do ní nahlédnout.
Podle tohoto dokumentu Severní Korea nedovoleně dodávala Sýrii materiály, které lze upotřebit při výrobě chemických zbraní. Jednalo se například o kyselinovzdorné a žáruvzdorné dlaždice, které je možné použít pro výstavbu zařízení, jež chemické zbraně produkují. V letech 2016 až 2017 údajně dorazilo do Sýrie 13 kontejnerů s dlaždicemi, které by pokryly plochu 5000 metrů čtverečních, což je dostatečné množství pro rozsáhlý průmyslový projekt, napsala agentura AP.
Zásilky obsahovaly také antikorozní a kyselinovzdorné trubky, ventily či teploměry. Za dodávky prý platilo Středisko pro vědecká studia a výzkum (SSCR) spadající pod syrskou vládu prostřednictvím řady krycích firem.
Zpráva rovněž uvádí, že severokorejští technici "pokračují v práci v zařízeních na výrobu chemických zbraní a raket v syrských lokalitách Barzá, Adra a Hamá".
Mluvčí OSN Stéphane Dujarric neřekl, zda zpráva, z níž unikly zmíněné informace, bude oficiálně zveřejněna. Podle agentury AP diplomaté očekávají publikaci této zprávy v polovině března. Ve zprávě OSN ze září 2017, která je veřejně dostupná, zmíněný tým expertů OSN napsal, že "prošetřuje údajnou zakázanou spolupráci v oblasti chemických zbraní, balistických raket a konvenčních zbraní" mezi Sýrií a Severní Koreou.
V zářijové zprávě se píše, že dva členské státy OSN zachytily dodávky mířící do Sýrie a že existuje podezření, že zboží poslal hlavní severokorejský vývozce z oblasti zbrojního průmyslu v rámci kontraktu krycích firem zastupujících syrské Středisko pro vědecká studia a výzkum (SSCR).
Syrská vláda se chemického arzenálu vzdala v roce 2014 a použití chemických zbraní proti civilistům popírá. O možném nasazení chemických látek, konkrétně chloru, při útocích svědčí symptomy lidí, kteří byli v nedávné době zasaženi v Sarákibu provincii Idlib a ve východní Ghútě u Damašku, sdělila OSN. Chlor mohl být znovu použit v obléhané povstalecké enklávě východní Ghúta také v neděli.
Témata: Severní Korea, Sýrie, OSN (Organizace spojených národů), Kim Čong-un
Související
16. listopadu 2024 14:58
16. listopadu 2024 13:33
7. listopadu 2024 7:30
1. listopadu 2024 15:15
1. listopadu 2024 11:37
31. října 2024 9:35