Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Putin a Kurz mluvili o plynovodu Nord Stream 2, oba ho podporují

Vladimir Putin, ruský prezident
Vladimir Putin, ruský prezident
Foto: kremlin.ru

Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin dnes jednal s rakouským kancléřem Sebastianem Kurzem. Připravovaný plynovod Nord Stream 2, který má vést po dně Baltu z Ruska do Německa, není konkurencí vůči dosavadním přepravním trasám ruského plynu přes Ukrajinu, ujišťoval po jednání šéf Kremlu.

Rakousko podle Kurze projekt plynovodu Nord Stream 2 podporuje, protože bude přínosem pro Německo a mnoho dalších zemí. Je ale podle něj potřeba ještě propracovat mnoho detailů a také vyjasnit dopady projektu na další státy.

"Není to ani alternativa k ukrajinské trase. Pokud Ukrajina předloží ekonomicky opodstatněné podmínky využití svých plynovodů, nebudeme mít nic proti pokračování spolupráce s Ukrajinou. Otázka tkví jen v objemu," řekl Putin.

Agentura Interfax uvedla, že evropští politici, a to i ti, kteří jsou stoupenci projektu, za podmínku jeho realizace dříve označili zachování tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu. Plynovod schopný ročně přepravit až 55 miliard metrů krychlových plynu - tedy dvojnásobek proti plynovodu Nord Stream - má končit v rakouském Baumgartenu. Projekt má stát asi deset miliard eur (254 miliard Kč). Stavba má začít v dubnu a skončit koncem příštího roku.

Zablokovat stavbu se snaží Polsko. Premiér Mateusz Morawiecki před týdnem uvedl, že "Nord Stream 2 porušuje princip diverzifikace, který tvoří jádro energetické bezpečnosti Evropské unie". Varšava se obává, že se tak zvýší závislost Evropy na Rusku. Výhrady vyjádřily kromě Polska i Česká republika, Slovensko, Maďarsko, Estonsko, Lotyšsko, Litva, Rumunsko, Bulharsko a Řecko. Podle těchto zemí jde stavba proti zájmům EU a obsahuje riziko další destabilizace Ukrajiny.

Sama Ukrajina od Ruska poslední dva roky žádný plyn nekupovala v důsledku sporů s Moskvou, která v roce 2014 anektovala ukrajinský poloostrov Krym. Přes ukrajinské území nicméně prochází většina ruského plynu určeného pro evropské zákazníky. V minulosti měly spory mezi Moskvou a Kyjevem kolem dodávek plynu dopad i na tranzit této suroviny z Ruska do dalších evropských zemí. Ruské dodávky pokrývají více než třetinu spotřeby plynu v EU.

Témata:  plynovod Nord Stream Vladimír Putin plyn Sebastian Kurz

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:43

Patří StarDance na ČT? Ředitel televize prozradil, jak to cítí

StarDance pozítří opět pokračuje a poběží ještě několik sobot, než poznáme vítěze této řady. Měla by být tou vůbec poslední? I takové názory někdy zaznívají. Česká televize je ale bytostně přesvědčena, že taková show do vysílání patří. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.