Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Americká letadlová loď Carl Vinson připlula na historickou návštěvu Vietnamu

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: U.S. NAVY

Hanoj - Americká letadlová loď Carl Vinson připlula do vietnamského přístavu Danang. Jde o historickou návštěvu, která není podle analytiků považována jen za gesto usmíření, ale vysílá i jasný vzkaz Číně. Ta k nelibosti zemí v regionu vznáší územní nároky v Jihočínském moři a která se v oblasti jihovýchodní Asie snaží zvýšit svůj vliv.

Američané podobné plavidlo do jihoasijské země nevyslaly od konce vietnamské války v roce 1975. Danang je symbolickým místem.

Právě sem totiž připluly první americké bojové jednotky, když Spojené státy do válečného konfliktu vstoupily, poznamenala BBC. Po rozpadu francouzské Indočíny v roce 1954 byl Vietnam rozdělen na dva samostatné státy - Jižní a Severní Vietnam.

Oba státy se podle mezinárodních dohod měly následně sjednotit po demokratických volbách, ty se ale nikdy nekonaly a celý Vietnam se rozhodl ovládnout komunistický sever. USA v krvavém konfliktu vojensky podporovaly Jižní Vietnam, po jejich stažení nakonec komunisté celou zemi dobyli a pod jejich vládou sjednotili.

Návštěva Vietnamu je jasný vzkaz Číně, která dnes u příležitosti zahájení výroční schůze Všečínského shromáždění lidových zástupců, tedy parlamentu, oznámila zvýšení výdajů na obranu proti loňsku o 8,1 procenta. Vojsko má letos podle AP získat v přepočtu 173 miliard dolarů (3,5 bilionu korun), podle Reuters pak 175 miliard dolarů (3,6 bilionu korun). Odborníci ale předpokládají, že skutečná suma bude mnohem vyšší a že část z ní se schová za civilní výdaje.

Témata:  Vietnam U.S. Navy Čína USS Carl Vinson

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.